4. května 2009 21:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Bratislavě odhalili obří sochu Štefánika

Socha Milana Rastislava Štefánika měří 7,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Milana Rastislava Štefánika měří 7,5 metru. | foto: ČTK

BRATISLAVA V Bratislavě byl slavnostně odhalen památník generála Milana Rastislava Štefánika, který před 90 lety tragicky zahynul při leteckém neštěstí. Téměř 7,5 metru vysokou sochu spoluzakladatele Československa označil slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) za slovenskou sochu Svobody.

Umělecké dílo stojí před novostavbou Slovenského národního divadla na nábřeží Dunaje v nové bratislavské čtvrti Eurovea. Kvůli výstavbě komplexu budov v jejím okolí si ho bude moci veřejnost, která to nestihla dnes, prohlédnout až za rok na jaře.Socha Milana Rastislava Štefánika měří 7,5 metru.

"To, co pro jiné země znamenají významné monumenty Svobody, to pro nás znamená slovenská socha Svobody generála Milana Rastislava Štefánika," prohlásil Fico. Podle něj by mělo nábřeží, na kterém socha stojí, nést Štefánikovo jméno. Slavnostního odhalení se kromě předních slovenských politiků zúčastnili i státní tajemníci ministerstev vnitra Česka a Francie František Padělek a Jean-Marie Bockel.

Proti umístění a ztvárnění sochy minulý týden demonstrovalo několik desítek aktivistů. Nelíbí se jim, že Štefánik stojí pod památníkem československé státnosti - pod sochou lva. Podle nich to symbolizuje dávno překonaný čechoslovakismus. Neschvalují ani jeho zobrazení v lehké uniformě francouzského letectva, když na sklonku války dosáhl hodnosti brigádního generála.

Štefánik se podle historiků z velké míry zasloužil o zrod Československa v roce 1918. Za zvlášť důležité se považovaly jeho kontakty ve Francii, podílel se i na vzniku československých legií. Známý byl také svým zájmem o astronomii. Zahynul 4. května 1919 při leteckém neštěstí u tehdejší obce Vajnory, která je dnes součástí Bratislavy. Komunistický režim v bývalém Československu význam této osobnosti potlačoval.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz