Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Brazílii rekonstruují obličeje s pomocí smartphonů

Úpravy zevnějšku jsou v Asii populární - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úpravy zevnějšku jsou v Asii populární - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

SAN PAULO Denise Vicentinová se na sebe dívá do zrcadla a propuká v pláč. Tato brazilská padesátnice, která přišla o oko a velkou část sanice v důsledku rakoviny, pohlíží na svou novou tvář s protézou, jejíž model byl vytvořen pomocí 3D tisku. Píše o tom agentura AFP

„Teď už vím, že se budu cítit mezi lidmi lépe,“ říká Vicentinová na klinice v Sao Paulu, kde se léčila. Agentura AFP sledovala tuto pacientku více než rok a půl. Od března 2018 přinášela fotografie a videa Denisy Vicentinové z průběhu několika klíčových etap rekonstrukce obličeje náročné jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Vědci z univerzity Paulista používají smartphony a 3D tisk k tomu, aby vytvořili modely pro protézy ze silikonu. Tato průkopnická metoda silně snížila náklady a o polovinu zkrátila dobu výroby protézy. „V minulosti trvalo hodiny, než jsme protézu ručně vymodelovali, a procedura byla velmi invazivní,“ vysvětluje Rodrigo Salazar, který proces řídil.

„Dnes vytváříme trojrozměrné modely pomocí fotografií pořízených chytrým telefonem,“ říká. To umožňuje získat věrný model s přesnými rozměry tváře za mnohem nižší cenu, než tomu bylo u obvyklých zařízení.

Paní Vicentinová je jedním z 50 pacientů, o něž se doktor Salazar a jeho kolegové starají od roku 2015 a kteří s ohledem na estetické hledisko potřebují tyto snímatelné protézy. Tým se specializuje na protézy čelistí a tváře, které umožňují rekonstrukci obličeje u pacientů postižených vrozenými vadami, nemocemi nebo úrazy.

Život paní Vicentinové se změnil před 30 lety, když se jí na tváři objevil nádor. Ten byl dvakrát odstraněn, ale po 20 letech se znovu objevil ve zhoubné formě. Postupně tak ztrácela části pravé tváře, ale také kvůli tomu přišla o manžela a důstojnost.

„Snažila jsem se nevěnovat pozornost kosým pohledům, když jsem jela metrem nebo vlakem. Na některých místech jsem cítila, jak se na mě lidé dívají, a někteří odešli, jakmile mě uviděli,“ vzpomíná. Paní Vicentinové se špatně jedlo a mluvilo, neboť přišla o čelist. Za tlumočníka jí sloužila její dcera Jessica.

Ve světle rozvoje technik 3D tisku v posledních letech napadlo kolegu doktora Salazara Luciana Diba, aby využil této techniky pro výrobu protéz. „Jednou jsem viděl, jak si lidé tisknou na 3D tiskárně v obchodním centru, a řekl jsem si, proč by to nešlo s protézami,“ vysvětluje.

S pomocí smartphonu udělal doktor Salazar 15 fotografií tváře paní Vicentinové, podle nichž vznikl trojrozměrný numerický model. Tisk 3D posloužil jako vzor pro vytvoření protézy ze silikonu, pryskyřice a umělých vláken.

Výroba celkově trvala jen 12 hodin, polovinu času, jaký zaberou dosud používané metody, které vyžadují v přepočtu až 11,25 milionu Kč. Nová technika si vystačí s chytrým telefonem a počítačem. Paní Vicentinovou ještě čekají další etapy, zvláště rekonstrukce rtů a čelisti, ale již nyní se cítí jako nový člověk. „Tak dlouho jsem se musela dívat na tvář, z níž kus chyběl, nyní jsem šťastná. Protézu sundávám jen proto, abych ji vyčistila, spím s ní,“ dodává.

Dnes má klinika na čekací listině pacienty v Sao Paulu, ale také v Limě, kde má Peruánec Salazar vlastní kliniku. Vědci doufají, že jich letos ošetří několik desítek.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...