24. prosince 2015 11:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Oslava Vánoc v Bruneji? Pět let vězení, nebo půl milionu pokuty

Vánoční dárek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BANDAR SERI BEGAWAN Oslavy Vánoc v muslimském státě Brunej mohou lidem vynést až pět let vězení. Rozhodl o tom sultán Muda Hassanal Bolkiah. Ropný Brunej, kde dvě třetiny občanů vyznávají islám, začal loni uplatňovat islámské právo šaría.

Zákaz slavení křesťanských Vánoc byl vyhlášen loni, kdy se občasné dověděli, že mohou být potrestáni kamenováním za cizoložství, amputací končetin za krádež nebo bičováním za pití alkoholu. Nově se připojuje trestní sazba za slavení Vánoc.

Místní islámské autority došly k závěru, že přemrštěné a veřejné vánoční slavení svádí muslimy z cesty víry. Křesťané je slavit mohou, ale v soukromí a musejí o tom předem informovat úřady.

Zaměstnanci ministerstva pro náboženské záležitosti mají právo kontrolovat obchody a přesvědčit se, zda nepoužívají vánoční dekorace a vánoční přání.

Podle letošního rozhodnutí se slavení vánočních svátků trestá buď pokutou ve výši odpovídající 490 tisícům korunám nebo pěti letům žaláře.

V Bruneji žije 450 tisíc lidí a kromě muslimů jsou mezi nimi také buddhisté a křesťané. Veškerá moc je soustředěna do rukou sultána, který je také premiérem.

Šaría platí v mnoha muslimských zemí, ale některé se k jejímu vynucování nestaví tak přísně jako Brunej. Patří k nim třeba sousední Malajsie nebo Indonésie.

Tisíc ran bičem za koledu

Oslavy Vánoc jsou zakázány také v Saúdské Arábii a podle některých zdrojů se tam lidé mohou dostat do střetu se zákonem a riskují až deset let vězení. Tisícem ran bičem může být člověk v Saúdské Arábii potrestán za zpívání koled nebo za poslání vánočního přání. Trest se prý vztahuje i na ty, kteří toto přání pronesou do telefonu.

Zda by království opravdu vysoké tresty vynucovalo, zůstává otázkou. Letos tam byl například čtyřiasedmdesátiletý Brit Karl Andree odsouzen ke 350 ranám bičem za to, že převážel v automobilu domácí víno. V Británii se proti tomu rozpoutala občanská kampaň a příbuzní se obrátili i na premiéra Davida Camerona. Brit byl nakonec v listopadu propuštěn z věznice a deportován. Krátce před tím Rijád navštívil ministr zahraničí Philip Hammond.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz