Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slova z koránu zazněla v istanbulském chrámu po 85 letech

Magazín

  6:33
ISTANBUL - V istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) zazněla poprvé po 85 letech slova z koránu. Nejnavštěvovanější památka turecké megalopole je nyní muzeem, ve středověku ale byla největším kostelem světa a v době Osmanské říše mešitou. Úryvky z koránu zazněly v pátek večer při zahájení výstavy s názvem Láska Proroka.

Stane se Hagia Sofia v Istanbulu zase mešitou? Místní se neshodnou foto: Wikimedia.org, Karelj

Kolem památky se před více než rokem rozpoutaly pobouřené diskuze, když jeden z tureckých politiků prohlásil, že by se měla stát opět mešitou, uvedla agentura AFP. Z koránu v nynějším muzeu předčítal imám Ali Tel z ankarské mešity. Ceremonie se podle místních médií zúčastnilo mnoho vysoce postavených tureckých představitelů. Výstava potrvá do 8. května.

Hagia Sofia

Monumentální chrám postavený v 6. století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole Turky v 15. století. Za laického režimu Mustafy Kemala Atatürka byl chrám odsvěcen a v roce 1934 změněn v muzeum, které dnes navštěvují miliony turistů. Stavba je zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pobouřené reakce nejen sekulárních Turků vyvolalo na konci roku 2013 prohlášení tehdejšího místopředsedy vlády Bülenta Arinçe, že by se bývalý chrám měl opět stát mešitou, jak tomu bylo za Osmanské říše. „Hledíme na Hagii Sofii zasmušilou, doufám, že ji brzy uzříme, jak se usmívá,“ prohlásil tehdy Arinç při návštěvě chrámu. Jeho výroku si všimlo i Řecko, které se považuje za strážce pravoslavného a byzantského dědictví, a protestovalo proti takovým vyjádřením, která „zraňují náboženské cítění milionů křesťanů“.

Stane se Hagia Sofia v Istanbulu zase mešitou? Místní se neshodnou

Turecká vláda bývá často kritizována, že se snaží plíživě islamizovat tureckou společnost. Prezident Recep Tayyip Erdogan ještě když byl premiérem například rozhodl o omezení prodeje a konzumace alkoholu v zemi a ženám ve státní službě povolil nosit islámský šátek.

Autoři: ,