Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slova z koránu zazněla v istanbulském chrámu po 85 letech

Stane se Hagia Sofia v Istanbulu zase mešitou? Místní se neshodnou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stane se Hagia Sofia v Istanbulu zase mešitou? Místní se neshodnou | foto: Wikimedia.org, Karelj

ISTANBUL V istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) zazněla poprvé po 85 letech slova z koránu. Nejnavštěvovanější památka turecké megalopole je nyní muzeem, ve středověku ale byla největším kostelem světa a v době Osmanské říše mešitou. Úryvky z koránu zazněly v pátek večer při zahájení výstavy s názvem Láska Proroka.

Kolem památky se před více než rokem rozpoutaly pobouřené diskuze, když jeden z tureckých politiků prohlásil, že by se měla stát opět mešitou, uvedla agentura AFP. Z koránu v nynějším muzeu předčítal imám Ali Tel z ankarské mešity. Ceremonie se podle místních médií zúčastnilo mnoho vysoce postavených tureckých představitelů. Výstava potrvá do 8. května.

Hagia Sofia

Monumentální chrám postavený v 6. století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole Turky v 15. století. Za laického režimu Mustafy Kemala Atatürka byl chrám odsvěcen a v roce 1934 změněn v muzeum, které dnes navštěvují miliony turistů. Stavba je zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pobouřené reakce nejen sekulárních Turků vyvolalo na konci roku 2013 prohlášení tehdejšího místopředsedy vlády Bülenta Arinçe, že by se bývalý chrám měl opět stát mešitou, jak tomu bylo za Osmanské říše. „Hledíme na Hagii Sofii zasmušilou, doufám, že ji brzy uzříme, jak se usmívá,“ prohlásil tehdy Arinç při návštěvě chrámu. Jeho výroku si všimlo i Řecko, které se považuje za strážce pravoslavného a byzantského dědictví, a protestovalo proti takovým vyjádřením, která „zraňují náboženské cítění milionů křesťanů“.

Turecká vláda bývá často kritizována, že se snaží plíživě islamizovat tureckou společnost. Prezident Recep Tayyip Erdogan ještě když byl premiérem například rozhodl o omezení prodeje a konzumace alkoholu v zemi a ženám ve státní službě povolil nosit islámský šátek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...