Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Číně zahájilo provoz nejvýše položené letiště světa

Magazín

  7:00
PEKING - V Číně zahájilo provoz nové letiště, které je nejvýše položeným civilním letištěm na světě. Nachází se v neklidné a odlehlé oblasti s výrazným zastoupením tibetské menšiny na jihozápadě provincie S'-čchuan a je ve výšce 4411 metrů nad mořem. Z pozice nejvýše položeného letiště tak sesadilo letiště Bangda v Tibetu, které je ve výšce 4334 metrů.

V Číně zahájilo provoz nejvýše položené letiště světa

Nové letiště Tao-čcheng Ja-ting zkrátí dobu přepravy z okresu Tao-čcheng do hlavního města provincie Čcheng-tu ze dvou dnů na 65 minut. Agentura Nová Čína uvedla, že z letiště budou létat letadla i do Šanghaje a dalších velkých čínských měst - Kuang-čou a Čchung-čching.

Výstavba letiště trvala dva roky a celková investice činila 1,58 miliardy jüanů (téměř pět miliard Kč). Letiště by mělo být schopno ročně odbavit 280.000 cestujících a má otevřít turistům cestu do blízké přírodní rezervace Ja-ting, známé svými nedotčenými přírodními krásami.

ČTĚTE TAKÉ:

Čína se v posledních letech pustila do programu v objemu mnoha miliard dolarů, jehož cílem je modernizace starých letišť a výstavba nových, zvláště v opuštěných částech na západně země. Program má pomoci posílit ekonomiku země.

Některá z letišť, jejichž modernizace je v plánu, jsou v oblasti Tibetu, jehož obyvatelé nejsou spokojeni s politickou nadvládou Číny. Často tak mají dvojí účel, protože v době nepokojů budou moci být do oblasti rychle přepraveny vojenské jednotky, upozornila agentura Reuters. Tibetská autonomní prefektura v S'-čchuanu, kde se letiště nachází, byla v minulých třech letech dějištěm mnoha sebeupálení právě na protest proti čínské nadvládě. Zůstává tak pod přísnou bezpečnostní kontrolou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!