14. dubna 2010 20:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V dánském hotelu si budou moci lidé 'vyšlapat' jídlo na rotopedu

Sport - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sport - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Klienti jednoho kodaňského hotelu si budou moci zanedlouho "vyšlapat" svůj oběd nebo večeři na rotopedu, který vyrábí elektrickou energii. Napsala o tom agentura Reuters.

Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers, který leží asi 15 minut cesty od centra dánské metropole a pět minut od hlavního letiště, nainstaloval do společných prostor dva rotopedy vyrábějící elektřinu. Hosté tak budou moci podle chuti šlapáním vyrábět proud. Pokud ho vyrobí dost, dostanou jídlo zdarma.

"Každý, kdo vyrobí deset watthodin elektřiny, dostane jídlo zdarma. Cílem není pouze, aby byli naši hosté fit, ale aby zmenšili svoji uhlíkovou stopu, ušetřili elektřinu a peníze," uvedl hotel s 366 pokoji v prohlášení pro tisk. Jídlo v hodnotě 240 dánských korun (asi 800 korun) si po svém výkonu mohou hosté vybrat z nabídky hotelového restaurantu nebo baru.

Mluvčí Frederikke Tommergaardová však pro jistotu upozornila, že nabídka se týká pouze hotelových hostů, nikoliv náhodných kolemjdoucích.

Elektřinu vyrábějící rotopedy by měly v hotelu fungovat asi rok. Pokud se myšlenka osvědčí, měly by se postupně šířit i do dalších hotelů Crowne Plaza, které patří do sítě InterContinental Hotels Group.

ČTK