4. ledna 2014 6:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Egyptě našli hrobku hlavního sládka starou 3000 let

V Egyptě našli hrobku hlavního sládka starou 3000 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Egyptě našli hrobku hlavního sládka starou 3000 let. | foto: ČTK

KÁHIRA Japonští archeologové našli v egyptském Luxoru hrob někdejšího sládka, který žil před 3000 lety. Agentuře AP to řekl egyptský ministr pro památky Muhammad Ibráhím. Podle něj je hrob z doby vlády ramessovské dynastie, která vládla asi od roku 1300 před naším letopočtem.

Z nalezených předmětů vyplývá, že hrob patřil hlavnímu sládkovi, který dohlížel na vaření piva "pro bohy zemřelých" a byl rovněž hlavním skladníkem. Ministr řekl, že na stěnách hrobky se zachovaly úžasné barevné malby, které znázorňují každodenní život i náboženské rituály.

V Egyptě našli hrobku hlavního sládka starou 3000 let.

Šéf týmu japonských archeologů Džiró Kondo řekl, že hrobka byla nalezena v době, kdy jeho skupina pracovala v nedaleké hrobce státníka, který žil za vlády faraona Amenhotepa III., tedy dědečka známého faraona Tutanchamona.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?