Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V gruzínských hospodách lidé nesmí zpívat rusky. Jinak podnik ztratí licenci

Magazín

  8:25
TBILISI - V gruzínských restauracích prý zakázali zpěv ruských písní. Podle zpráv místních médií přišel příslušný "tichý" pokyn shora s tím, že neuposlechnutí bude trestáno odebráním licence. Oficiální gruzínská místa ale zprávu rozhořčeně popírají.

Ilustrační foto foto: Ilustrační foto LN.

Gruzie v srpnu 2008 svedla s Ruskem krátkou válku, po níž ztratila dvě pohraniční provincie - Jižní Osetii a Abcházii. Ruština od těch dob v Gruzii není příliš populární, přestože valná část obyvatelstva rusky hovoří.

V kinech musejí být ruské filmy opatřeny titulky, nebo gruzínským dabingem, omezení byla zavedena i v televizi. Obě země neudržují diplomatické styky, gruzínský prezident je v Kremlu nežádoucí osobou a pravidelné letecké spojení mezi Moskvou a Tbilisi neexistuje.

Ministr kultury to popřel
Gruzínský ministr kultury Nikoloz Rurua v pondělí ale pověsti o embargu na ruský zpěv důrazně popřel. "Je to nejapná hloupost. Jak by něco takového bylo možné ve svobodné zemi? Písně nemůžeme dělit podle národnosti," řekl ministr. Připustil ale, že osobně by si v hospodě rusky nezazpíval.

Autor: