Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V gruzínských hospodách lidé nesmí zpívat rusky. Jinak podnik ztratí licenci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ilustrační foto LN.

TBILISI V gruzínských restauracích prý zakázali zpěv ruských písní. Podle zpráv místních médií přišel příslušný "tichý" pokyn shora s tím, že neuposlechnutí bude trestáno odebráním licence. Oficiální gruzínská místa ale zprávu rozhořčeně popírají.

Gruzie v srpnu 2008 svedla s Ruskem krátkou válku, po níž ztratila dvě pohraniční provincie - Jižní Osetii a Abcházii. Ruština od těch dob v Gruzii není příliš populární, přestože valná část obyvatelstva rusky hovoří.

V kinech musejí být ruské filmy opatřeny titulky, nebo gruzínským dabingem, omezení byla zavedena i v televizi. Obě země neudržují diplomatické styky, gruzínský prezident je v Kremlu nežádoucí osobou a pravidelné letecké spojení mezi Moskvou a Tbilisi neexistuje.

Ministr kultury to popřel
Gruzínský ministr kultury Nikoloz Rurua v pondělí ale pověsti o embargu na ruský zpěv důrazně popřel. "Je to nejapná hloupost. Jak by něco takového bylo možné ve svobodné zemi? Písně nemůžeme dělit podle národnosti," řekl ministr. Připustil ale, že osobně by si v hospodě rusky nezazpíval.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.