Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Hongkongu prodali parkovací místo za rekordních v přepočtu 25 milionů korun

Magazín

  5:00
Hongkong - V Hongkongu se prodalo obyčejné parkovací místo za rekordních deset milionů hongkongských dolarů (25 milionů Kč). Má rozlohu jen 12,5 metru čtverečních, nachází se ale v bytovém komplexu v nejexkluzivnější čtvrti města Peak na jedné z hor s výhledem na celý ostrov. Informovala o tom agentura AFP. Trh s luxusními nemovitostmi v Hongkongu po měsících nejistoty způsobené politickou krizí a posléze koronavirovou pandemií znovu roste.
Parkování (ilustrační snímek).

Parkování (ilustrační snímek). foto: Yan Renelt, MAFRA

Čím špinavější, tím vyšší emise. Studie v Hongkongu zkoumala řeky, které vydechují skleníkové plyny

Zatímco nejbohatší obyvatelé Hongkongu si mohou dovolit utrácet miliony za domy svých snů, miliony jiných sotva zaplatí nájemné ve svém malém bytě často s menší rozlohou, než je parkovací plocha. Podle zprávy švýcarské banky UBS z roku 2019 potřebuje vyučený dělník 22 ročních mezd, aby si v Hongkongu mohl pořídit byt o rozloze 60 metrů čtverečních. Před deseti lety mu na to stačilo 12 ročních mezd.

Mzdy a platy v Hongkongu se přitom od roku 2008 nezvyšovaly. Jiná studie ze stejného roku odhaduje, že průměrná cena nemovitosti ve městě činí v přepočtu zhruba 25 milionů Kč.

Čína plánuje změny volebního systému v Hongkongu. Ještě více omezí demokracii a upevní nadvládu Pekingu

V únoru se prodal nově postavený byt o pěti podlažích s rozlohou 313 metrů čtverečních v přepočtu za 1,2 miliardy Kč. Kupec tak za metr čtvereční zaplatil v přepočtu rekordní čtyři miliony Kč. Tento prodej podle AFP naznačuje, že hongkongští superboháči krizi nepociťují.

Autor: