19. září 2012 15:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V indickém státu mění jídelníček chrámových slonů, jsou tlustí

Koupání slonů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupání slonů. | foto: ČTK

DILLÍ Úkol majestátních rozměrů na sebe vzaly úřady v jihoindickém státu Tamilnádu - snížit nadváhu slonů, které tu z náboženských důvodů chovají místní chrámy. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Na mnoha místech Indie se chrámoví sloni účastní náboženských slavností a festivalů. V Tamilnádu jsou ale prý skoro všechna tato zvířata obézní a správci chrámů jim nyní na radu veterinářů upravují jídelníček.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tahle sloní samice, 15letá Parvátí, má 500 kilogramů nadváhu a my se snažíme to snížit," řekl servisu BBC v tamilštině představitel jednoho z chrámů v jihoindickém městě Madurai. Osmačtyřicetiletá slonice v jiné maduraiské svatyni váží prý dokonce o 700 kilogramů víc, než by měla.

Sloni v zajetí moc jedí a málo se hýbou

Veterináři upozorňují, že obezita a život v zajetí jdou u těchto zvířat ruku v ruce. Jídelníček slonů žijících v džungli prý čítá až 200 různých položek, v zajetí je však často chudší. Divocí sloni také nikdy nedostávají potraviny jako rýže, proso, sůl nebo palmový cukr. Za potravou přitom prý denně nachodí nejméně 20 kilometrů. Sloni v zajetí ale podle expertů jedí nepřetržitě a mají málo pohybu, i když chrámoví zřízenci tvrdí, že své svěřence denně berou na nejméně pětikilometrovou procházku.

K nepohodlí slonů v zajetí podle BBC přispívají i pověry, například ta, že krmení slonů odvrací neštěstí.

Lidovky.cz, ČTK