9. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Indii se prostitutky učí, jak poznat falešné bankovky

Asijská prostitutka, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijská prostitutka, ilustrační foto | foto: Shutterstock

KALKATA Prostitutky v indické Kalkatě mohou navštěvovat vzdělávací kurz, který je učí, jak ve spoře osvětlených pokojících nevěstinců rozpoznat falešné bankovky podstrčené klientem. Prostituce je v Indii nelegální, což znamená, že odhadem tři miliony sexuálních pracovnic si nemohou stěžovat na policii, že jim zákazník zaplatil falešnými bankovkami.

Jedna z místních nevládních skupin proto zahájila v kalkatské nechvalně proslulé čtvrti červených luceren, která patří mezi největší v Asii, výuku žen v pravosti bankovek. Ve zmíněné čtvrti, která se jmenuje Sonagači, provozuje svůj obchod asi 8000 prostitutek.

Podvod většinou zjistí až v bance

"Většina z nich zjistí, že byly podvedeny, až ve chvíli, kdy jdou uložit výdělek do banky," řekl agentuře AFP poradce skupiny Smaradžit Džena. "Učíme sexuální pracovnice s pomocí ultrafialového světla, aby dokázaly poznat rozdíly mezi opravdovými a falešnými penězi," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

V úterý začal v Indii měsíc trvající festival Durga Púdža, který je tradičně pro prostitutky jedním z nejlukrativnějších období. Zároveň ale za nimi v této době často chodí jednorázoví klienti, u nichž je pravděpodobnější, že se je pokusí podvést falešnými bankovkami; pravidelní klienti si nic takového nedovolí.

To, že padělané bankovky v Indii představují značný problém, připouští i místní policie. Jak uvedl místní důstojník Sumandžit Ráj, jen v loňském roce bylo na různých místech země zabaveno více než půl milionu falešných bankovek v hodnotě více než 21 milionů rupií (asi 6,4 milionu korun).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz