20. října 2008 11:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Íránu zadrželi špionážní holuby

Holub - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holub - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

TEHERÁN Íránské bezpečnostní složky zadržely nedaleko závodu na obohacování uranu dva holuby podezřelé ze špionáže. Podle agentury AFP o tom dnes informoval íránský deník Etemad Melli. Jeden z holubů byl chycen u středoíránského města Kašán. Zdroj listu potvrdil, že pták měl na sobě připevněné kovové kruhy.

"Začátkem tohoto měsíce byl odchycen černý holub nesoucí na sobě modré kovové kruhy spojené neviditelným drátěným výpletem," popsal nešťastného opeřence zdroj listu. Jaký bude další osud zadržených ptačích špionů, zpráva neuvádí.

Nedaleko Kašánu, kde byli holubi odchyceni,  se nachází opevněná podzemní továrna na obohacování uranu Natanz. Přestože Írán vehementně tvrdí, že aktivity jeho jaderného průmyslu směřují pouze k získání čistého zdroje energie, západ zemi obviňuje ze snahy opatřit si jaderné zbraně.

Těmi by pak ohrožoval zejména Izrael, který je hlavním nepřítelem islámské republiky. Íránský prezident v minulosti několikrát zdůraznil, že jeho země usiluje "o vymazání sionistického režimu z mapy světa." Z tohoto důvodu se na Írán zaměřuje izraelská špionáž.