10. září 2016 6:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V italských Alpách našli nejstarší známou sněžnici na světě

Středisko Jungfrau ve Švýcarsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středisko Jungfrau ve Švýcarsku. | foto: Switzerland tourism

BOLZANO V italských Alpách se náhodou podařilo nalézt zřejmě nejstarší známou sněžnici na světě. Podle vědců pochází z mladší doby kamenné, informovala agentura APA.

Sněžnici našel na ledovci v Ötztalských Alpách poblíž italsko-rakouské hranice náhodou kartograf Simone Bartolini při zaměřovacích pracích. Pomocí radiokarbonové metody se podařilo zjistit, že pochází z období mezi lety 3800 a 3700 před naším letopočtem.

Sněžnice je tak dokonce starší než nejznámější archeologický nález Ötztalských Alp - mumie pravěkého muže. Ötzi, jak se mumii podle místa nálezu přezdívá, totiž žil zhruba mezi lety 3350 a 3100 před naším letopočtem.

Od nalezení Ötziho uplyne 19. září již 25 let. Dva němečtí turisté, kteří na tělo v ledovci narazili, se zpočátku domnívali, že jde o oběť vraždy. V současnosti je mumie k vidění v archeologickém muzeu v Bolzanu. Sněžnici, kterou kartograf objevil nedaleko místa nálezu Ötziho, jihotyrolské úřady veřejnosti slavnostně představí příští pondělí.

ČTK