V Japonsku mnozí lidé vidí svatbu jako událost, na niž je potřeba pozvat co nejvíce hostů. Šéfové z práce pronášejí projevy, pracovní kolegové a kamarádi pořádají vystoupení a příbuzní hosty náležitě vítají.
"Nějaký host se vám nečekaně omluví. Nebo je nepoměr mezi počtem hostů z vaší strany oproti hostům vašeho partnera. V této době je také řada lidí zaměstnaných krátkodobě a nechce se jim zvát svého šéfa," vysvětluje vedoucí zmíněné tokijské společnosti Office Agents Hiroši Mizutani, v jakých případech může jeho firma například pomoci.
Řadového hosta pro účast na svatebním obřadu nabízí firma za 20 tisíc jenů (3900 korun). Za příplatek 5 tisíc jenů vyšle člověka, který může zazpívat či zatančit. Pokud zájemce přihodí dalších 10 tisíc jenů, získá člověka, který může přednést lichotivý proslov.
V nynější době recese roste podle Mizutaniho především poptávka po falešných spoluzaměstnancích či firemních šéfech, protože lidé rychle mění práci a v novém prostředí ještě nikoho neznají.
"Na jedné svatbě bylo ze strany ženicha všech 30 členů rodiny, přátel a kolegů z práce pronajatých," říká Mizutani. Byla to totiž druhá svatba ženicha, jemuž se nechtělo zvát hosty, kteří se zúčastnili jeho první svatby.
Firma dostává ročně kolem stovky požadavků na svatby a disponuje asi 1000 lidmi k pronajmutí pro různé příležitosti, včetně pohřbů či školení. Nabízí dokonce falešné partnery, které je možno představit rodině, či sekretářky pro ty, kteří chtějí vypadat důležitě.
Hlavním požadavkem pro zájemce o práci ve firmě Office Agents je nenápadnost. "Důležité je, aby to byli normální lidé... veselí a čistotní, takoví, kteří vypadají, že mají stálou práci," popisuje Mizutani.
Někdy o takovém podvůdku neví ani partner. "Někteří lidé jsou příliš hrdí na to, aby svému partnerovi prozradili, že nemají moc přátel," říká Mizutani.