Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Japonsku vystavují restaurace atrapy svých pokrmů

Sushi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sushi - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

TOKIO Alberto Pellegrini nemluví japonsky a už vůbec nedokáže číst. Objednat si jídlo v restauraci tak pro něho může být problém. Naštěstí bývají pokrmy vystaveny za výlohou. Jsou to ale dokonalé atrapy z plastu.

Kacudon, japonský smažený vepřový řízek v omáčce, vypadá, jako by ho kuchař právě naservíroval z pánve. Sklenka piva s nečechranou pěnou se zdá být zcela čerstvě načepována, suši z červeného tuňáka a lososa se leskne, jako by ryba byla právě ulovena, píše agentura AFP.

Objednat si? Žádný problém

Ovoce, pečené maso, ryby i chléb, vše vyhlíží velmi vábně, jsou to však atrapy. "Opravdu to pomáhá. Ukážu prstem a dostanu, co chci," říká Alberto, italský turista, který je s manželkou na svatební cestě po Japonsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Neví, že u zrodu těchto imitací nebyla snaha upoutat spotřebitele. "Všechno začalo tím, že jeden umělec pracoval pro lékaře a zhotovoval jim modely orgánů pro patologická studia. Orgány byly jako živé a tak jednoho restauratéra napadlo, že si objedná repliky jídel," vypráví Jasunobu Nose, novinář z listu Nikkei, který o těchto napodobeninách jídel píše knihu.

Jsme na počátku 20. let a Japonci začínají chodit do restaurací. Venkované přicházející do Tokia tehdy nevěděli, co nabízejí restaurace v metropoli, proto se zrodil nápad vystavovat speciality ve výloze. O téměř sto let později tuto praxi používají četné restaurace. "Japonci vyvinuli třírozměrné menu," říká Jasunobu Nose. Ještě než vůbec vstoupíte do restaurace, víte všechno: jaká jídla tu mají, jaké jsou porce, jaké nápoje, ceny, atd.," dodává.

Kdo potraviny maluje?

Tyto gastronomické iluze mají v Tokiu dokonce svou ulici: je to Kappabaši Dori, kde kromě restaurací vystavují tisíce těchto nepravých jídel desítky specializovaných obchodů. Před sushi z plastu nebo falešnými tempuras, smaženou zeleninou, houbami, krevetami či rybami, zákazníkům tečou sliny: jde o dokonalou iluzi čerstvého, křupavého a jemného jídla.

Jedna z předních specializovaných firem Iwasaki má dokonce celou armádu umělců, kteří ručně nepravé jídlo malují. Některé takto zhotovené atrapy se mohou prodávat až v přepočtu za zhruba 1800 Kč. Méně majetní restauratéři si mohou pronajmout třeba falešný hamburger za sto Kč měsíčně.

Opačný efekt

"Našimi hlavními zákazníky jsou samozřejmě majitelé restaurací, ale stále více přicházejí i další," říká mluvčí firmy Takaši Nakai. Podnik založený v roce 1932 nedávno otevřel v Tokiu dva obchody, kde prodává amulety. Ty Japonci milují a připevňují si je ke svým taškám nebo mobilním telefonům. Takové amulety mají podobu malých suši. Nabízí rovněž klíčenky s plátkem šunky, kde lze na malé etiketě číst: "Není určeno ke konzumaci".

Sushi - ilustrační foto.

Sushi - ilustrační foto.

Někdy však může mít přílišná dokonalost atrapy opačný efekt, než restauratér zamýšlel. "Když to vidím, hned mě napadne, že to nebudu chtít," říká izraelská turistka Elda Rozencvaagová, která s překvapením zírá na výklad jedné restaurace. "Je to příliš bizarní, je tam mnoho detailů, dokonce více než na skutečném jídle," šklebí se.

Alberto Pellegrini to považuje za geniální, i když má někdy jisté pochybnosti, co mu pak přinesou: "Myslím, že by tohle mohla být ryba. A tohle se podobá omeletě, nu, uvidíme!"

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...