Vzhledem k celkovému úbytku dětí v Japonsku a také k tomu, že téměř pětina 123milionové populace země je starší 65 let, je logické, že místní úřady někdejší dětská hřiště začínají rozebírat a přeměňují je na fitness parky pro seniory.
Země stárneJaponsko se mimo jiné díky zdravé stravě, kvalitní zdravotní péči a tradici aktivně tráveného stáří může pochlubit nejdelší očekávanou délkou života na světě. S téměř 40 000 lidmi, jejichž věk přesáhl stovku, má Japonsko nejstarší populaci na světě, která dále rychle stárne. |
"Když jsem doma, posedávám, polehávám, ale jakmile přijdu sem, narovnám záda, protože všichni kolem mne cvičí s ohromnou energií," říká devětasedmdesátiletý Soičiro Saitó, který se účastní hodiny tělocviku pro seniory organizované jednou týdně.
Jeho kolegové pod bedlivými zraky trenérů v tokijském parku šplhají po prolézačkách, kráčejí po kladinách a protahují svaly na tyčích a hrazdách.
Cvičení podporuje i společenský život seniorů
"Poté, co jsem onemocněla, nohy mi hodně ztěžkly, ale po tělocviku jsou lehčí. Taky mysl se mi rozjasní," usmívá se sedmasedmdesátiletá Ikuko Jamakošiová, která trpí chronickým onemocněním.
Většina seniorů, kteří na hodiny chodí, oceňuje nejen samo cvičení - které je podle nich udržuje v kondici a nezávislé na nemocnicích či domovech důchodů - ale také společnost ostatních. V místní komunitě bývají totiž zpravidla izolovaní, ať už žijí sami, nebo s partnerem.
"Mnoho dětí teď hřiště nevyužívá a většina jejich vybavení je zničená a je potřeba ho vyměnit," uvedl šéf sdružení Masato Saidžó. "Takže je pro nás přirozené nahradit toto staré vybavení tělocvičným nářadím pro seniory," dodal.
"Cvičení může zkusit kdokoli, i když je mu třeba 85 let. Nejsou k tomu nutné žádné zkušenosti ani příprava. Stačí jen přijít a začít cvičit," říká Saidžó, podle nějž si zábavy nemusejí užívat jen mladí.