Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Japonsku získávají popularitu hřiště pro seniory

Sportující senior - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportující senior - ilustrační foto | foto: Shutterstock

TOKIO Kdo říká, že hřiště jsou určena jen dětem? V Japonsku, které má nejrychleji stárnoucí populaci na světě, jsou na prolézačkách stále častěji k vidění také senioři, napsala agentura Reuters.

Vzhledem k celkovému úbytku dětí v Japonsku a také k tomu, že téměř pětina 123milionové populace země je starší 65 let, je logické, že místní úřady někdejší dětská hřiště začínají rozebírat a přeměňují je na fitness parky pro seniory.

Země stárne

Japonsko se mimo jiné díky zdravé stravě, kvalitní zdravotní péči a tradici aktivně tráveného stáří může pochlubit nejdelší očekávanou délkou života na světě.

S téměř 40 000 lidmi, jejichž věk přesáhl stovku, má Japonsko nejstarší populaci na světě, která dále rychle stárne.

Místní úřady také financují lekce, na nichž se Japonci v důchodovém věku učí, jak vybavení hřišť s náčiním navrženým speciálně pro starší občany používat.

"Když jsem doma, posedávám, polehávám, ale jakmile přijdu sem, narovnám záda, protože všichni kolem mne cvičí s ohromnou energií," říká devětasedmdesátiletý Soičiro Saitó, který se účastní hodiny tělocviku pro seniory organizované jednou týdně.

Jeho kolegové pod bedlivými zraky trenérů v tokijském parku šplhají po prolézačkách, kráčejí po kladinách a protahují svaly na tyčích a hrazdách.

Cvičení podporuje i společenský život seniorů

"Poté, co jsem onemocněla, nohy mi hodně ztěžkly, ale po tělocviku jsou lehčí. Taky mysl se mi rozjasní," usmívá se sedmasedmdesátiletá Ikuko Jamakošiová, která trpí chronickým onemocněním.

Většina seniorů, kteří na hodiny chodí, oceňuje nejen samo cvičení - které je podle nich udržuje v kondici a nezávislé na nemocnicích či domovech důchodů - ale také společnost ostatních. V místní komunitě bývají totiž zpravidla izolovaní, ať už žijí sami, nebo s partnerem.

"Mnoho dětí teď hřiště nevyužívá a většina jejich vybavení je zničená a je potřeba ho vyměnit," uvedl šéf sdružení Masato Saidžó. "Takže je pro nás přirozené nahradit toto staré vybavení tělocvičným nářadím pro seniory," dodal.

"Cvičení může zkusit kdokoli, i když je mu třeba 85 let. Nejsou k tomu nutné žádné zkušenosti ani příprava. Stačí jen přijít a začít cvičit," říká Saidžó, podle nějž si zábavy nemusejí užívat jen mladí.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.