Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Japonsku získávají popularitu hřiště pro seniory

Magazín

  10:43
TOKIO - Kdo říká, že hřiště jsou určena jen dětem? V Japonsku, které má nejrychleji stárnoucí populaci na světě, jsou na prolézačkách stále častěji k vidění také senioři, napsala agentura Reuters.
Sportující senior - ilustrační foto

Sportující senior - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vzhledem k celkovému úbytku dětí v Japonsku a také k tomu, že téměř pětina 123milionové populace země je starší 65 let, je logické, že místní úřady někdejší dětská hřiště začínají rozebírat a přeměňují je na fitness parky pro seniory.

Země stárne

Japonsko se mimo jiné díky zdravé stravě, kvalitní zdravotní péči a tradici aktivně tráveného stáří může pochlubit nejdelší očekávanou délkou života na světě.

S téměř 40 000 lidmi, jejichž věk přesáhl stovku, má Japonsko nejstarší populaci na světě, která dále rychle stárne.

Místní úřady také financují lekce, na nichž se Japonci v důchodovém věku učí, jak vybavení hřišť s náčiním navrženým speciálně pro starší občany používat.

"Když jsem doma, posedávám, polehávám, ale jakmile přijdu sem, narovnám záda, protože všichni kolem mne cvičí s ohromnou energií," říká devětasedmdesátiletý Soičiro Saitó, který se účastní hodiny tělocviku pro seniory organizované jednou týdně.

Jeho kolegové pod bedlivými zraky trenérů v tokijském parku šplhají po prolézačkách, kráčejí po kladinách a protahují svaly na tyčích a hrazdách.

Cvičení podporuje i společenský život seniorů

"Poté, co jsem onemocněla, nohy mi hodně ztěžkly, ale po tělocviku jsou lehčí. Taky mysl se mi rozjasní," usmívá se sedmasedmdesátiletá Ikuko Jamakošiová, která trpí chronickým onemocněním.

Většina seniorů, kteří na hodiny chodí, oceňuje nejen samo cvičení - které je podle nich udržuje v kondici a nezávislé na nemocnicích či domovech důchodů - ale také společnost ostatních. V místní komunitě bývají totiž zpravidla izolovaní, ať už žijí sami, nebo s partnerem.

"Mnoho dětí teď hřiště nevyužívá a většina jejich vybavení je zničená a je potřeba ho vyměnit," uvedl šéf sdružení Masato Saidžó. "Takže je pro nás přirozené nahradit toto staré vybavení tělocvičným nářadím pro seniory," dodal.

"Cvičení může zkusit kdokoli, i když je mu třeba 85 let. Nejsou k tomu nutné žádné zkušenosti ani příprava. Stačí jen přijít a začít cvičit," říká Saidžó, podle nějž si zábavy nemusejí užívat jen mladí.

Autoři: ,
Témata: Japonsko, Reuters

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!