Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jeseníkách začal nejtěžší armádní přebor Winter Survival

Magazín

  6:52
JESENÍK - V Jeseníkách začalo nejtěžší sportovní armádní klání s názvem Winter Survival. Své síly přijelo poměřit pět desítek vojáků z Česka i zahraničí. Po slavnostním zahájení na Ovčárně se vydali ve tříčlenných skupinách do terénu. Až do čtvrtka zde budou zdolávat horské překážky a zachraňovat zraněné.

Winter Survival foto: www.unob.cz

Do hor se vojáci vydali s veškerou výbavou, čeká je dva noci bivakování v horské přírodě. Na horách absolvují 60 až 80 kilometrů. Závod každoročně kvůli fyzické náročnosti vzdá několik družstev.

Závod se letos koná podvaadvacáté. „Letošní ročník bude co do obtížnosti zase velmi náročný. Pořadatelé pro ně připravili řadu těžkých disciplín na skalách, při zdolávání vodních toků a při pohybu v terénu. Podle našich informací je tento závod náročný i v mezinárodním měřítku. V Evropě neexistuje obdoba takového závodu, kdy jsou vojáci v horách čtyři dny a dvě noci přespávají venku,“ řekl dnes ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Winter Survival

Armádní Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Specifikou závodu je i extrémní psychická zátěž. Potvrzují to samotní účastníci, mezi nimiž nechybějí každoročně rakouští horští myslivci, kteří doma suplují i horskou službu. Do Jeseníků každoročně přijíždí účastníci také z Belgie, Francie, Maďarska, Nizozemska, Norska a Polska.

Letošního extrémně obtížného závodu se kromě českých borců účastní také příslušníci speciálních horských jednotek z Německa a Rakouska, poprvé přijeli také Slovinci. Utvořili 16 družstev. Letos pro ně pořadatelé po přestávce připravili opět zdolávání ledopádu pod Švýcárnou a vyhledávání v lavině pod Petrovými kameny. Pohybovat se budou pěšky či na lyžích.

„Letošní zajímavostí také bude, že po třídenní etapě je čeká poskytování první pomoci vojákům zraněným po výbuchu granátu na chatě. Čekají je také disciplíny na skalách, kdy si budou muset zvolit správnou cestu. Důležitá bude pro závodníky také orientace v terénu, aby si nenajezdili zbytečně více kilometrů navíc. Za čtyři dny by měli absolvovat 60 až 80 kilometrů,“ řekl Pazdera.

Loni armádní přebor vyhráli opět vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku. Závod, který důkladně prověřil fyzickou i psychickou odolnost vojáků z Česka i zahraničí, dokončilo 15 ze 17 tříčlenných družstev. Účastníci absolvovali dvě noci v horském terénu a řadu fyzických disciplín. České týmy loni obsadily všechna tři první místa.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat