Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Jeseníkách začal nejtěžší armádní přebor Winter Survival

Winter Survival | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winter Survival | foto: www.unob.cz

JESENÍK V Jeseníkách začalo nejtěžší sportovní armádní klání s názvem Winter Survival. Své síly přijelo poměřit pět desítek vojáků z Česka i zahraničí. Po slavnostním zahájení na Ovčárně se vydali ve tříčlenných skupinách do terénu. Až do čtvrtka zde budou zdolávat horské překážky a zachraňovat zraněné.

Do hor se vojáci vydali s veškerou výbavou, čeká je dva noci bivakování v horské přírodě. Na horách absolvují 60 až 80 kilometrů. Závod každoročně kvůli fyzické náročnosti vzdá několik družstev.

Závod se letos koná podvaadvacáté. „Letošní ročník bude co do obtížnosti zase velmi náročný. Pořadatelé pro ně připravili řadu těžkých disciplín na skalách, při zdolávání vodních toků a při pohybu v terénu. Podle našich informací je tento závod náročný i v mezinárodním měřítku. V Evropě neexistuje obdoba takového závodu, kdy jsou vojáci v horách čtyři dny a dvě noci přespávají venku,“ řekl dnes ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Winter Survival

Armádní Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Specifikou závodu je i extrémní psychická zátěž. Potvrzují to samotní účastníci, mezi nimiž nechybějí každoročně rakouští horští myslivci, kteří doma suplují i horskou službu. Do Jeseníků každoročně přijíždí účastníci také z Belgie, Francie, Maďarska, Nizozemska, Norska a Polska.

Letošního extrémně obtížného závodu se kromě českých borců účastní také příslušníci speciálních horských jednotek z Německa a Rakouska, poprvé přijeli také Slovinci. Utvořili 16 družstev. Letos pro ně pořadatelé po přestávce připravili opět zdolávání ledopádu pod Švýcárnou a vyhledávání v lavině pod Petrovými kameny. Pohybovat se budou pěšky či na lyžích.

„Letošní zajímavostí také bude, že po třídenní etapě je čeká poskytování první pomoci vojákům zraněným po výbuchu granátu na chatě. Čekají je také disciplíny na skalách, kdy si budou muset zvolit správnou cestu. Důležitá bude pro závodníky také orientace v terénu, aby si nenajezdili zbytečně více kilometrů navíc. Za čtyři dny by měli absolvovat 60 až 80 kilometrů,“ řekl Pazdera.

Loni armádní přebor vyhráli opět vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku. Závod, který důkladně prověřil fyzickou i psychickou odolnost vojáků z Česka i zahraničí, dokončilo 15 ze 17 tříčlenných družstev. Účastníci absolvovali dvě noci v horském terénu a řadu fyzických disciplín. České týmy loni obsadily všechna tři první místa.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK BRNO (AŽ 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč