Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Jihlavě se lezlo na stromy, na čas

Magazín

  19:32
JIHLAVA - Za horkého letního počasí v neděli usilovalo 25 arboristů z různých míst Česka ve Smetanových sadech v Jihlavě o titul mistra ČR ve stromolezení. Soutěžili v pěti disciplínách - práci v koruně stromu, záchraně zraněného lezce, instalaci lana do koruny stromu, rychlostním výstupu po větvích a jištěném šplhu. Soutěžní zápolení sledovalo po celý den několik stovek diváků.

Mistrovství ČR ve stromolezení foto: ČTK

Šampionem se nakonec stal Jiří Kořínek z Vysoké u Mělníka.
Na dalších dvou místech skončili Tomáš Gut a Tomáš Hupač. "Oba se společně s vítězem kvalifikovali na mistrovství Evropy," řekla Světlana Vávrová z pořádající Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

ČTĚTE TAKÉ:

Všichni závodníci jsou podle Vávrové ve svém oboru experty, jsou držiteli certifikátů na různých úrovních. "Musí být schopni odhadnout, co řez na stromě způsobí, musí znát fyziologii stromu, fytopatologii, dřevokazné houby - je to komplexní obor. Neznamená to jen vylézt na strom a něco tam uříznout," řekla Vávrová.

Mistrovství ČR ve stromolezení

Každá disciplína má podle ní svá úskalí, všechny vycházejí z každodenní práce stromolezců. "Závodníci nijak speciálně netrénují, místo toho každý den pracují," uvedla Vávrová. Snad jen jištěný šplh po laně si prý vyžaduje trochu tréninku. V této disciplíně šplhají muži do výšky 15 metrů, někteří to dokážou v čase kolem 18 vteřin.

Tradice stromolezení vznikla původně v USA, kde se závody konají již od roku 1976. Postupem času se rozšířila do celého světa. Smyslem těchto utkání je zlepšit a rozvíjet praktiky bezpečného lezení, stejně jako zdokonalit lezecké techniky. Mají také zpopularizovat a přiblížit veřejnosti práci stromolezců.

Mistrovství ČR ve stromolezení

Šampionát ve stromolezení tradičně doplnil bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. V letním kině probíhá večer rockový koncert. Na akci začátkem příštího týdne naváže národní arboristická konference Strom pro život - život pro strom, která je zaměřena především na sídelní zeleň.

Odborné přednášky si budou moci zájemci vyslechnout 22. a 23. srpna v jihlavském kině Dukla. Ve středu 24. srpna se na jihlavské radnici sejdou starostové obcí k besedě na téma "Starosti starostů se stromy".

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat