Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
1. dubna 2014 14:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdysi vyhynulý rys se vrací do Česka. Na Šumavě jich žije přes padesát

Rys (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rys (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KLÁŠTEREC (PRACHATICKO) Na území jihozápadních Čech v příhraniční oblasti s Německem a Rakouskem žije zhruba pět desítek dospělých rysů ostrovidů. Je to nejmasivnější výskyt této chráněné kočkovité šelmy v tuzemsku. Monitoringem života rysa se v posledních letech věnoval na území Šumavy a Bavorského lesa mezinárodní projekt.

"Počet rysů, který na tomto území žije, je spodní hranicí pro dlouhodobé přežití," řekl dnes novinářům zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka. Podle něj patřil v minulosti rys k původním živočichům. Na Šumavě se vyskytoval do 90. let 19. století, kdy vyhynul. Do přírody se vrátil v 70. a 80. letech v několika vlnách umělého vysazení několika rysů. "To je základ té dnešní populace, jejíž největší nárůst jsme mohli evidovat v 90. letech minulého století. Nyní se počet rysů drží přibližně na stejné úrovni," řekl zoolog.

Bufka s řadou kolegů pozoroval v minulých letech život rysa. Projekt mimo jiné ukázal, že tato šelma dokáže žít i v obydlených místech krajiny, ale reaguje na rytmus člověka. "Monitoring rysa je ale velmi složitý, protože se jedná o skrytě žijící druh," uvedl Bufka.

PSALI JSME:

Projekt proto čerpal informace ze dvou základních zdrojů. Jedním byly takzvané pobytové známky jako stopy nebo trus. Další přínos informací zajišťovalo pozorování pomocí telemetrických obojků.

Rys ke svému životu potřebuje teritorium v řádech stovek kilometrů čtverečních. Navíc žije jako samotářská šelma a samec se samicí se setkávají jen v období říje. "To území, který jedinec rysa potřebuje, je tak velké, že nerespektuje hranice a volně se pohybuje mezi státy," uvedl zoolog Národního parku Bavorský les Marco Heurich, jenž se na projektu pozorování také podílel.

Rys se v největší míře živí srnčím. Představuje tak přirozeného predátora pro tuto zvěř. Největší hrozbou pro populaci rysa je pravděpodobně jeho ilegální odlov.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.