Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdysi vyhynulý rys se vrací do Česka. Na Šumavě jich žije přes padesát

Rys (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rys (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KLÁŠTEREC (PRACHATICKO) Na území jihozápadních Čech v příhraniční oblasti s Německem a Rakouskem žije zhruba pět desítek dospělých rysů ostrovidů. Je to nejmasivnější výskyt této chráněné kočkovité šelmy v tuzemsku. Monitoringem života rysa se v posledních letech věnoval na území Šumavy a Bavorského lesa mezinárodní projekt.

"Počet rysů, který na tomto území žije, je spodní hranicí pro dlouhodobé přežití," řekl dnes novinářům zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka. Podle něj patřil v minulosti rys k původním živočichům. Na Šumavě se vyskytoval do 90. let 19. století, kdy vyhynul. Do přírody se vrátil v 70. a 80. letech v několika vlnách umělého vysazení několika rysů. "To je základ té dnešní populace, jejíž největší nárůst jsme mohli evidovat v 90. letech minulého století. Nyní se počet rysů drží přibližně na stejné úrovni," řekl zoolog.

Bufka s řadou kolegů pozoroval v minulých letech život rysa. Projekt mimo jiné ukázal, že tato šelma dokáže žít i v obydlených místech krajiny, ale reaguje na rytmus člověka. "Monitoring rysa je ale velmi složitý, protože se jedná o skrytě žijící druh," uvedl Bufka.

PSALI JSME:

Projekt proto čerpal informace ze dvou základních zdrojů. Jedním byly takzvané pobytové známky jako stopy nebo trus. Další přínos informací zajišťovalo pozorování pomocí telemetrických obojků.

Rys ke svému životu potřebuje teritorium v řádech stovek kilometrů čtverečních. Navíc žije jako samotářská šelma a samec se samicí se setkávají jen v období říje. "To území, který jedinec rysa potřebuje, je tak velké, že nerespektuje hranice a volně se pohybuje mezi státy," uvedl zoolog Národního parku Bavorský les Marco Heurich, jenž se na projektu pozorování také podílel.

Rys se v největší míře živí srnčím. Představuje tak přirozeného predátora pro tuto zvěř. Největší hrozbou pro populaci rysa je pravděpodobně jeho ilegální odlov.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!