Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdysi vyhynulý rys se vrací do Česka. Na Šumavě jich žije přes padesát

Magazín

  14:01
KLÁŠTEREC (PRACHATICKO) - Na území jihozápadních Čech v příhraniční oblasti s Německem a Rakouskem žije zhruba pět desítek dospělých rysů ostrovidů. Je to nejmasivnější výskyt této chráněné kočkovité šelmy v tuzemsku. Monitoringem života rysa se v posledních letech věnoval na území Šumavy a Bavorského lesa mezinárodní projekt.
Rys (ilustrační foto)

Rys (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Počet rysů, který na tomto území žije, je spodní hranicí pro dlouhodobé přežití," řekl dnes novinářům zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka. Podle něj patřil v minulosti rys k původním živočichům. Na Šumavě se vyskytoval do 90. let 19. století, kdy vyhynul. Do přírody se vrátil v 70. a 80. letech v několika vlnách umělého vysazení několika rysů. "To je základ té dnešní populace, jejíž největší nárůst jsme mohli evidovat v 90. letech minulého století. Nyní se počet rysů drží přibližně na stejné úrovni," řekl zoolog.

Bufka s řadou kolegů pozoroval v minulých letech život rysa. Projekt mimo jiné ukázal, že tato šelma dokáže žít i v obydlených místech krajiny, ale reaguje na rytmus člověka. "Monitoring rysa je ale velmi složitý, protože se jedná o skrytě žijící druh," uvedl Bufka.

PSALI JSME:

Projekt proto čerpal informace ze dvou základních zdrojů. Jedním byly takzvané pobytové známky jako stopy nebo trus. Další přínos informací zajišťovalo pozorování pomocí telemetrických obojků.

Rys ke svému životu potřebuje teritorium v řádech stovek kilometrů čtverečních. Navíc žije jako samotářská šelma a samec se samicí se setkávají jen v období říje. "To území, který jedinec rysa potřebuje, je tak velké, že nerespektuje hranice a volně se pohybuje mezi státy," uvedl zoolog Národního parku Bavorský les Marco Heurich, jenž se na projektu pozorování také podílel.

Rys se v největší míře živí srnčím. Představuje tak přirozeného predátora pro tuto zvěř. Největší hrozbou pro populaci rysa je pravděpodobně jeho ilegální odlov.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat