Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brýle Bartošky, dopisy Kajínka. Jirkov vystavuje věci Jirků

Pantofle herce Jiřího Mádla, které dostal od maminky na Vánoce 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pantofle herce Jiřího Mádla, které dostal od maminky na Vánoce 2011. | foto: ČTK

Klobouky Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, brýle Jiřího Bartošky, golfovou hůl Jiřího Korna, papuče Jiřího Mádla nebo pohledy od Jiřího Kajínka. Všechny tyto předměty můžete spatřit v kostelní věži v Jirkově, kde včera zahájili výstavu s názvem Relikviář svatého Jiří.

Ve čtyřech podlažích kostelní věže vystavili autoři předměty slavných nositelů jména Jiří. "Mrzí nás, že přepravní firma nestihla dodat včas lyže, pohár a startovní číslo Jiřího Rašky, které nám darovala jeho paní," řekl ředitel Kulturních vzdělávacích a informačních zařízení města Jirkova Bedřich Fryč. Jeho zaměstnanci oslovili desítky slavných Jiří, kladně reagovala asi polovina z nich.

Výstavá věcí zapůjčených od slavných Jirků:

Výstavu si mohou zájemci prohlédnout od 1. května do 30. září každý den kromě pondělí. Vstupné 20 korun je pro Jiří a Jiřiny sníženo na polovinu.

Fryč vzpomněl například přívětivou reakci paralympionika Jiřího Ježka nebo skladatele a herce Jiřího Suchého. "Jen nám kladl na srdce, že nesmíme návštěvníky mást. Že si není jistý, jestli ten konkrétní klobouk někdy nosil," řekl Fryč. Proto také v nejspodnějším patře věže u buřinky a slamáku visí popiska "klobouky z garderóby divadla Semafor zapůjčil Jiří Suchý". Vitrínu s oběma klobouky doplňují Suchého grafiky.

Další patro věnovali slavným sportovcům se jménem Jiří. Kromě dnes absentujících Raškových lyží tam vystavují dres bývalého reprezentačního útočníka a současného trenéra chomutovských Pirátů Doležala a stopera fotbalové Sparty Jarošíka. Ty doplňují například ručník a lahev mistra světa v kulturistice Borkovce a rukavice mistra světa v thajském boxu Žáka.

O patro výš visí na zdi kytara skladatele Bulise, který napsal hudbu například k filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, boty cestovatele Kolbaby, portrét astronoma Grygara namalovaný Karlem Saudkem, budík básníka Žáčka nebo stojan na štětce z tapíří nohy malíře Wintera Neprakty. Jeho žena navíc na výstavu zapůjčila loutku z filmu Sen noci svatojánské od Jiřího Trnky.

Bedřich Fryč ukazuje loutku Jiřího Trnky.

Bedřich Fryč ukazuje loutku Jiřího Trnky.

V předposledním patře připomíná výstava hudebníky a herce se jménem Jiří. Například ve skupině Spirituál Kvintet jsou hned tři. Mimo nich své artefakty zapůjčili také zpěváci Zonyga nebo Korn, flétnista Stivín a violoncellista Bárta. Z herců jsou na výstavě zastoupeni Macháček, Bartoška nebo Mádl. Hudební kritik Jiří Černý na výstavu půjčil pohled, který mu poslal Karel Kryl.

V předposledním podlaží se zvony připravili autoři výstavy improvizovanou vězeňskou celu, při pohledu skrz mříže v ní návštěvníci uvidí pohledy a dopis, který napsal Jiří Kajínek. Expozice v posledním patře věže, odkud je nádherný výhled na město, bude vznikat postupně. Kdo bude chtít, může se nechat v jirkovském infocentru naproti vchodu do věže vyfotit a vytištěnou fotku potom pověsí na takzvanou "zeď Jirků".

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

P. Košíček A od Jyrky nic? :-( 12:19 25.4.2012