Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se: nejvyšší věž z Lega postavili v Soulu

Nejvyšší věž z Lega stojí před olympijským stadionem v Soulu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší věž z Lega stojí před olympijským stadionem v Soulu. | foto: Reuters

Jihokorejská metropol Soul se pyšní nejvyšší věží z kostiček populární stavebnice Lego. Ta měří celých 31,9 metru byla odhalena u příležitosti 80. výročí existence této dánské firmy, píše deník Daily Mail.

Na stavbě, umístěné před olympijským stadionem v hlavním městě Jižní Koreje, pracovalo po dobu pěti dní 4000 dětí, které použily 500 tisíc kostek. Věž překonala o 30 centimetrů dosavadní rekord, který byl vytvořen loni v říjnu ve Francii.

Samo budování věže v srdci Soulu se stalo turistickou atrakcí a přitáhlo více než 30.000 zvědavých návštěvníků. Věž slavnostně odhalil v neděli dánský korunní princ Frederik, který také položil poslední, rekordní kostku. Princ, jenž je v současné době v Jižní Koreji na šestidenní státní návštěvě, musel být k umístění kostky vyzdvižen do třicetimetrové výšky jeřábem.


První podobná věž z lega byla podle listu Daily Mail vytvořena v roce 1988 v Londýně, tyčila se však pouhých 15,2 metru nad zem. Od té doby byl rekord překonán více než 30krát.

Firmu Lego založil dánský tesař Ole Kirk Christiansen, který původně vyráběl dřevěné hračky. Společnost nazval Lego podle dánského výrazu "leg godt", což znamená "hezky si hrajte". Dřevěné hračky později vystřídaly plastové kostky, které se staly světovým bestsellerem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.