31. července 2006 12:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Kanadě začaly světové hry homosexuálů

V Kanadě začaly světové hry homosexuálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Kanadě začaly světové hry homosexuálů. | foto: AFP

PRAHA Akrobaté z věhlasného Slunečního cirkusu, hudební hvězdy a jen několik málo politiků v neděli odstartovalo vůbec první ročník takzvaných světových her homosexuálů. Celé akce se zúčastní na 12.000 sportovců z více než stovky zemí, informovala agentura AP.

Zahájení, které sledovalo asi 30.000 diváků, se zúčastnilo i tenistka Martina Navrátilová. Svojí homosexuální orientaci odhalila již před mnoha lety. "Na světě existuje ještě tolik zemí, kde je homosexualita nejen trestná, ale trestá se dokonce smrtí," řekla při návštěvě montrealské radnice. "Strachujeme se o práva homosexuálních párů v Americe, ale někteří se kvůli tomu, že jsou gayové strachují o své životy," dodala.

Na světových hrách homosexuálů se soutěží v tradičních disciplínách i v disciplínách velmi netradičních. Patří mezi ně například karetní hra bridž nebo závody takzvaných dračích lodí. Světové hry homosexuálů jsou vůbec největší sportovní akcí, kterou město pořádá od olympiády v roce 1976.
Lidovky.cz, ČTK