23. října 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Keni pořádají první soutěž krásy pro albíny, chtějí zvýšit jejich sebevědomí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Afričtí albíni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afričtí albíni | foto: Reprofoto

NAIROBI V keňském hlavním městě Nairobi se v sobotu konala první soutěž krásy pro albíny. Lidé s geneticky daným světlým zbarvením kůže jsou v Africe často na okraji společnosti a stávají se oběťmi šamanských rituálů. Někde totiž stále věří pověrám, že těla a orgány albínů mají kouzelnou moc. Organizátoři soutěže chtěli upozornit na šikanu albínů a povzbudit jejich sebevědomí.

„Lidé s albinismem jsou tou soutěží absolutně nadšení. Zatím nikdy nemohli ukázat, co v nich je,“ uvedl mluvčí pořádající organizace. Již první výběrová kola, která se konala v září, přilákala podle jeho slov mnoho mladých lidí. Soutěží se o titul krále i královny krásy.

„V mnoha koutech naší země je stále třeba udělat hodně v boji proti stigmatizaci a diskriminaci, které albíni čelí,“ dodal mluvčí. Nejdůležitější je podle jeho slov zvyšovat informovanost většinové společnosti a vyvracet pověry spojené s genetickou odchylkou. Podle šamanských učení mohou lektvary obsahující části těl albínů přinést štěstí a bohatství. Říká se také, že sex s „bílými lidmi“ léčí nákazu virem HIV a nemoc AIDS.

Únosy albínů jsou v Africe stále běžné

Stejně důležité je podle organizátorů také zvedat sebevědomí albínů a podporovat jejich začlenění do společnosti. Děti by měly mít šanci chodit do škol a dospělí do práce.

Útoky a únosy albínů jsou nejčastější v Malawi a Tanzánii. Podle zjištění Červeného kříže se orgány a části těl dají na černém trhu prodat i za 75 tisíc dolarů (1,9 milionu korun). Kromě vražd a únosů jsou známé také případy exhumací albínů. Magickou moc mají podle šamanů také jejich kosti.

ČTK
  • 2Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ÚDRŽBY - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč