4. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Kolíně otevřou bosou stezku. Má podpořit vývoj nožní klenby u dětí

Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KOLÍN Lidé v Kolíně si budou moci vyzkoušet chůzi po takzvané bosé stezce. Chodník, na němž se střídají povrchy z oblázků, písku, dřeva, štěrku a dalších materiálů, má být zpřístupněn do konce září za novou lávkou u workoutového hřiště. Stezka bude dlouhá 40 metrů a bude vhodná hlavně pro děti, řekl místostarosta Michael Kašpar.

„Bavili jsme se o tom, jestli bude kruhová, nebo bude vypadat trochu jako had. Vzhledem k tomu, že ten pozemek je tam trošku zkroucený a i řeka se tam kroutí, tak jsme nakonec vybrali tvar hada,“ uvedl místostarosta.

Bosé stezky mají poskytovat chodidlům rozličnou škálu hmatových a stimulačních vjemů a u dětí podporovat vývoj nožní klenby. Dětské noze podle lékařů neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso.

Bosé stezky podle webu bosaturistika.cz fungují třeba v Orlíku nad Vltavou, pražském Hloubětíně, Říčanech u Prahy, Starých Hamrech, Nových Hradech, Opavě nebo Prachaticích. Nedávno vznikl bosý chodník také v parku Maxe van der Stoela nedaleko pražských Hradčan.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.