Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

McDonald's otevřel první pobočku v komunistickém Vietnamu

Magazín

  7:00
VIETNAM - Ve Vietnamu, čtyřicet let po válce, do které se zapojily Spojené státy, v sobotu otevřel svou první pobočku v této komunistické zemi symbol amerického kapitalismu - McDonald's, uvedla agentura AFP.

McDonald's - ilustrační foto: Reuters

Stalo se tak v jihovietnamském Ho Či Minově Městě. McDonald's tak následoval své americké rivaly Burger King, KFC a kavárenský řetězec Starbucks.

ČTĚTE TAKÉ:

O takřka devadesátimilionový Vietnam, který si stále mnoho Američanů spojuje se značně nepopulární válkou, se ale nyní americké řetězce zajímají, neboť v zemi se formuje bohatá střední třída. Na otevření pobočky McDonald's se dnes přišly podívat stovky lidí.

"Mám rád rychlé občerstvení. Vietnamské jídlo mi nechutná, nemám rád rybí omáčku," prohlásil 25letý Nguye Hoang Long, který si zakoupil klasický hamburger Big Mac. Ten ve vietnamské pobočce vyjde na 2,85 dolaru (necelých 58 korun), zatímco miska tradiční polévky pho je k odstání za 1,5 dolaru (30 korun). Pro srovnání, roční příjem na hlavu je ve Vietnamu přes 1500 dolarů (přes 30 300 korun).

Takové věhlasné americké značky, jako je například Coca-Cola, byly kdysi v nekomunistickém Jižním Vietnamu běžně k dostání. Ze země se ale stejně jako americké jednotky stáhly. Jih země v roce 1975 dobyla komunistická armáda.

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat