Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

McDonald's otevřel první pobočku v komunistickém Vietnamu

McDonald's - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McDonald's - ilustrační | foto: Reuters

VIETNAM Ve Vietnamu, čtyřicet let po válce, do které se zapojily Spojené státy, v sobotu otevřel svou první pobočku v této komunistické zemi symbol amerického kapitalismu - McDonald's, uvedla agentura AFP.

Stalo se tak v jihovietnamském Ho Či Minově Městě. McDonald's tak následoval své americké rivaly Burger King, KFC a kavárenský řetězec Starbucks.

ČTĚTE TAKÉ:

O takřka devadesátimilionový Vietnam, který si stále mnoho Američanů spojuje se značně nepopulární válkou, se ale nyní americké řetězce zajímají, neboť v zemi se formuje bohatá střední třída. Na otevření pobočky McDonald's se dnes přišly podívat stovky lidí.

"Mám rád rychlé občerstvení. Vietnamské jídlo mi nechutná, nemám rád rybí omáčku," prohlásil 25letý Nguye Hoang Long, který si zakoupil klasický hamburger Big Mac. Ten ve vietnamské pobočce vyjde na 2,85 dolaru (necelých 58 korun), zatímco miska tradiční polévky pho je k odstání za 1,5 dolaru (30 korun). Pro srovnání, roční příjem na hlavu je ve Vietnamu přes 1500 dolarů (přes 30 300 korun).

Takové věhlasné americké značky, jako je například Coca-Cola, byly kdysi v nekomunistickém Jižním Vietnamu běžně k dostání. Ze země se ale stejně jako americké jednotky stáhly. Jih země v roce 1975 dobyla komunistická armáda.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...