Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména | foto: Shutterstock

KINSHASA Věřícím, kteří chtěli svého novorozeného potomka pokřtít biblickým jménem, po staletí stačila taková jména, jako je Maria, Luke či Matthew (Marie, Lukáš a Matouš). Pro rodiče toužící po něčem originálnějším tu pak byl Jacob, Jeremiah nebo Jonah (Jakub, Jeremiáš a Jonáš).

Ale nyní se v konžském městě Mbandaka rozhodli rodiče využít biblickou inspiraci úplně novým způsobem - a výsledkem je třeba Glotogo, Jesovic a Thevogo, napsala tisková agentura Syfia.

Každý, kdo si právě zmateně podrbal hlavu, protože mu tato jména nic povědomého z bible nepřipomínají, může být klidný. Nejde o biblické postavy, ale o akronymy a zkratky z náboženských výrazů a vět, které mohla inspirovat například záliba ve zkracování slov při psaní smsek, uvedla Syfia.

Jméno Glotogo tak vzniklo z anglického "Glory to God" (sláva Bohu), Jesovic je zkratkou z "Jesus our victory" (Ježíš naše vítězství), o exoticky znějící Thevogo se postaral "The voice of God" (hlas boží) a nechybí ani Wonplago - "Wonderful plan of God" (úžasný plán boží) či Thabetogo - "Thanks be to God" (díky Bohu).

"Lidé věří, že jméno má vliv na dítě," vysvětlil Alexandre Mbandi, konžský profesor filozofie, který napsal studii o významu křestních jmen v africké tradici. "Zároveň se bojí, že použití jména některého z předků, nebo někoho, kdo učinil něco špatného, by mohlo jistým způsobem ovlivnit charakter jejich dítěte. Tudíž vymyšlením úplně nového jména dávají potomkovi čistý štít pro vstup do života," dodal Mbandi. A pokud je to jméno ještě inspirované biblí, pak jemu či jí nemůže nepřinést štěstí.

Situace už přerostla mezi rodiči ve městě Mbandaka v jisté soupeření o to, kdo dítěti vymyslí nejoriginálnější a nejkreativnější biblické zkratkové jméno. Jedinou brzdou jejich fantazie se tak může stát místní byrokracie, dodala Syfia. Už se objevily problémy na matrikách, kde nové akronymy úředníci nechtěli zaregistrovat.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...