Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména | foto: Shutterstock

KINSHASA Věřícím, kteří chtěli svého novorozeného potomka pokřtít biblickým jménem, po staletí stačila taková jména, jako je Maria, Luke či Matthew (Marie, Lukáš a Matouš). Pro rodiče toužící po něčem originálnějším tu pak byl Jacob, Jeremiah nebo Jonah (Jakub, Jeremiáš a Jonáš).

Ale nyní se v konžském městě Mbandaka rozhodli rodiče využít biblickou inspiraci úplně novým způsobem - a výsledkem je třeba Glotogo, Jesovic a Thevogo, napsala tisková agentura Syfia.

Každý, kdo si právě zmateně podrbal hlavu, protože mu tato jména nic povědomého z bible nepřipomínají, může být klidný. Nejde o biblické postavy, ale o akronymy a zkratky z náboženských výrazů a vět, které mohla inspirovat například záliba ve zkracování slov při psaní smsek, uvedla Syfia.

Jméno Glotogo tak vzniklo z anglického "Glory to God" (sláva Bohu), Jesovic je zkratkou z "Jesus our victory" (Ježíš naše vítězství), o exoticky znějící Thevogo se postaral "The voice of God" (hlas boží) a nechybí ani Wonplago - "Wonderful plan of God" (úžasný plán boží) či Thabetogo - "Thanks be to God" (díky Bohu).

"Lidé věří, že jméno má vliv na dítě," vysvětlil Alexandre Mbandi, konžský profesor filozofie, který napsal studii o významu křestních jmen v africké tradici. "Zároveň se bojí, že použití jména některého z předků, nebo někoho, kdo učinil něco špatného, by mohlo jistým způsobem ovlivnit charakter jejich dítěte. Tudíž vymyšlením úplně nového jména dávají potomkovi čistý štít pro vstup do života," dodal Mbandi. A pokud je to jméno ještě inspirované biblí, pak jemu či jí nemůže nepřinést štěstí.

Situace už přerostla mezi rodiči ve městě Mbandaka v jisté soupeření o to, kdo dítěti vymyslí nejoriginálnější a nejkreativnější biblické zkratkové jméno. Jedinou brzdou jejich fantazie se tak může stát místní byrokracie, dodala Syfia. Už se objevily problémy na matrikách, kde nové akronymy úředníci nechtěli zaregistrovat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!