Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména

Magazín

  7:00
KINSHASA - Věřícím, kteří chtěli svého novorozeného potomka pokřtít biblickým jménem, po staletí stačila taková jména, jako je Maria, Luke či Matthew (Marie, Lukáš a Matouš). Pro rodiče toužící po něčem originálnějším tu pak byl Jacob, Jeremiah nebo Jonah (Jakub, Jeremiáš a Jonáš).

Rodiče v Kongu dávají dětem bizarní biblická jména foto: Shutterstock

Ale nyní se v konžském městě Mbandaka rozhodli rodiče využít biblickou inspiraci úplně novým způsobem - a výsledkem je třeba Glotogo, Jesovic a Thevogo, napsala tisková agentura Syfia.

Každý, kdo si právě zmateně podrbal hlavu, protože mu tato jména nic povědomého z bible nepřipomínají, může být klidný. Nejde o biblické postavy, ale o akronymy a zkratky z náboženských výrazů a vět, které mohla inspirovat například záliba ve zkracování slov při psaní smsek, uvedla Syfia.

Jméno Glotogo tak vzniklo z anglického "Glory to God" (sláva Bohu), Jesovic je zkratkou z "Jesus our victory" (Ježíš naše vítězství), o exoticky znějící Thevogo se postaral "The voice of God" (hlas boží) a nechybí ani Wonplago - "Wonderful plan of God" (úžasný plán boží) či Thabetogo - "Thanks be to God" (díky Bohu).

"Lidé věří, že jméno má vliv na dítě," vysvětlil Alexandre Mbandi, konžský profesor filozofie, který napsal studii o významu křestních jmen v africké tradici. "Zároveň se bojí, že použití jména některého z předků, nebo někoho, kdo učinil něco špatného, by mohlo jistým způsobem ovlivnit charakter jejich dítěte. Tudíž vymyšlením úplně nového jména dávají potomkovi čistý štít pro vstup do života," dodal Mbandi. A pokud je to jméno ještě inspirované biblí, pak jemu či jí nemůže nepřinést štěstí.

Situace už přerostla mezi rodiči ve městě Mbandaka v jisté soupeření o to, kdo dítěti vymyslí nejoriginálnější a nejkreativnější biblické zkratkové jméno. Jedinou brzdou jejich fantazie se tak může stát místní byrokracie, dodala Syfia. Už se objevily problémy na matrikách, kde nové akronymy úředníci nechtěli zaregistrovat.

Autoři: ,
Témata: Kongo, Mbandaka

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat