17. dubna 2010 13:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Krkonoších migrují obojživelníci, lidé jim pomáhají přes silnice

Čolek horský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čolek horský | foto: Shutterstock

VRCHLABÍ Jarní migrace žab začala už i horských oblastech Krkonoš. Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) žije šest druhů obojživelníků a správa parku s dobrovolníky jim nyní pomáhá v překonávání silnic. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V Krkonoších žije mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Správa nyní instalovala na mnoha místech přibližně 30 centimetrů vysoké zábrany a pracovníci parku s dobrovolníky obojživelníky přenášejí přes úseky silnic, které by se jim mohly stát osudnými.

skokanSpráva KRNAP již v minulosti umístila v okolí některých silnic takzvané trvalé zábrany, které v blízkosti silnic zůstávají natrvalo. Plechové trvalé zábrany jsou například v okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Správa parku také vytváří a obnovuje drobné vodní plochy, ke kterým se obojživelníci v době rozmnožování stahují. Tůňky vznikly například v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

Skokan hnědý"Přes všechna opatření, která jsme na ochranu obojživelníků za poslední roky udělali, bychom rádi v této souvislosti požádali o větší ohleduplnost řidiče, kteří projíždějí místy, kudy žáby táhnou," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Zábrany zachraňující migrující obojživelníky jsou rozmístěné na mnoha místech v celé České republice, například v okolí Valašského Meziřící začali ochránci přírody s instalací zábran již 25. března.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.