Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Krkonoších migrují obojživelníci, lidé jim pomáhají přes silnice

Čolek horský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čolek horský | foto: Shutterstock

VRCHLABÍ Jarní migrace žab začala už i horských oblastech Krkonoš. Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) žije šest druhů obojživelníků a správa parku s dobrovolníky jim nyní pomáhá v překonávání silnic. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V Krkonoších žije mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Správa nyní instalovala na mnoha místech přibližně 30 centimetrů vysoké zábrany a pracovníci parku s dobrovolníky obojživelníky přenášejí přes úseky silnic, které by se jim mohly stát osudnými.

skokanSpráva KRNAP již v minulosti umístila v okolí některých silnic takzvané trvalé zábrany, které v blízkosti silnic zůstávají natrvalo. Plechové trvalé zábrany jsou například v okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Správa parku také vytváří a obnovuje drobné vodní plochy, ke kterým se obojživelníci v době rozmnožování stahují. Tůňky vznikly například v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

Skokan hnědý"Přes všechna opatření, která jsme na ochranu obojživelníků za poslední roky udělali, bychom rádi v této souvislosti požádali o větší ohleduplnost řidiče, kteří projíždějí místy, kudy žáby táhnou," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Zábrany zachraňující migrující obojživelníky jsou rozmístěné na mnoha místech v celé České republice, například v okolí Valašského Meziřící začali ochránci přírody s instalací zábran již 25. března.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SUPERVIZOR VE VÝROBNÍM PRŮMYSLU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz