Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Krkonoších migrují obojživelníci, lidé jim pomáhají přes silnice

Migrace

  13:54
VRCHLABÍ - Jarní migrace žab začala už i horských oblastech Krkonoš. Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) žije šest druhů obojživelníků a správa parku s dobrovolníky jim nyní pomáhá v překonávání silnic. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Čolek horský foto: Shutterstock

V Krkonoších žije mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Správa nyní instalovala na mnoha místech přibližně 30 centimetrů vysoké zábrany a pracovníci parku s dobrovolníky obojživelníky přenášejí přes úseky silnic, které by se jim mohly stát osudnými.

skokanSpráva KRNAP již v minulosti umístila v okolí některých silnic takzvané trvalé zábrany, které v blízkosti silnic zůstávají natrvalo. Plechové trvalé zábrany jsou například v okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Správa parku také vytváří a obnovuje drobné vodní plochy, ke kterým se obojživelníci v době rozmnožování stahují. Tůňky vznikly například v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

Skokan hnědý"Přes všechna opatření, která jsme na ochranu obojživelníků za poslední roky udělali, bychom rádi v této souvislosti požádali o větší ohleduplnost řidiče, kteří projíždějí místy, kudy žáby táhnou," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Zábrany zachraňující migrující obojživelníky jsou rozmístěné na mnoha místech v celé České republice, například v okolí Valašského Meziřící začali ochránci přírody s instalací zábran již 25. března.

Autoři: ,