Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V létě vyjde Bible do nepohody. Voděodolná a ohybatelná

Magazín

  15:59
PRAHA - V létě vyjde v Česku bible určená vodákům, skautům a trampům, natištěná na speciální voděodolný papír. Kniha se bude jmenovat Bible do nepohody, Česká biblická společnost se podle ředitele společnosti Pavla Nováka nechala při jejím vzniku inspirovat americkou The Outdoor Bible.

Maskáčová bible pro armádu foto: Reprofoto

Voděodolný materiál outdoorové bible se používá třeba u vojenských map. Novák na americký originál The Outdoor Bible zkusil převrhnout sklenici vody, na papíru ale po ní nezůstalo ani stopy. Kniha se dá i různě ohýbat, měla by vydržet i drsné zacházení. Stránky obsahují text českého ekumenického překladu bible uznávaného všemi křesťanskými církvemi.

Džínová bible pro mladéDžínová pro mladé, maskáčová pro vojáky
Nebude to první bible ve zvláštním vydání. Zejména mladým je určená bible v obalech z džínoviny a z materiálu v barvě vojenských či trampských maskáčů, které se dají zapnout na zip. "Design je blízký dnešní generaci, ta bible chce říct, obleču se do džín a jsem vám blíž," řekl Novák. I předsádky knih jsou barevně sladěné - džínová bible má modrou předsádku, maskáčová zase zelenou.

Speciální bible vyrobila biblická společnost i pro armádu. Pro vojáky je určená bible v menším vydání s obalem z látky používané na oblečení vojáků. Na rozdíl od "zipové" bible, která maskáče napodobuje, vojenská bible je skutečně "oděna" do armádní látky.

Společnost objednala půl kilometru armádní látky a použila ji na tisíce knih. Každá kniha je originál, obal vypadá vždy podle toho, který kus látky na ni vyšel. Na prvních stranách knihy je umístěn znak Duchovní služby Armády ČR Veritas Domini Vincit (Pravda Páně vítězí).

Bible na zipPraktická bible pro vězně
V roce 2008 dodala biblická společnost do 36 českých a moravských věznic 36 velkých biblí určených pro vězeňské kaplany. Navíc nechala vyrobit tisíce malých vydání pro vězně. Vězni v bibli
najdou Nový zákon, tedy především evangelia o životě Ježíše Krista, žalmy a přísloví. Obsah knihy je navíc doplněn praktickými radami co dělat po propuštění z vězení, jak napsat životopis, kdo je kurátor, jak a kde se žádá o dávky a podobně.

Vězeňská bible je zajímavá i svou formou. Není vyrobena z tradičního biblistického jemného papíru, který by mohli někteří vězni zneužít k výrobě cigaret. Knižní vazba je pevná a odolná, knihu lze otevřít až "nadoraz" - rozevřít ji doširoka, aniž by z vazby vypadly papíry. Na obalu je barevná fotografie dívky na ulici. Vězňům bible dávají vězeňští kaplani.

Bible vycházejí v mnoha různých formách, třeba s velkými písmeny pro špatně vidící, v audio formě pro nevidomé, kreslené biblické příběhy pro děti a podobně.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat