23. srpna 2009 19:09 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Lomnici se utkali nejlepší stromolezci v zemi

Mistrovství republiky ve stromolezectví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství republiky ve stromolezectví. | foto: ČTK

LOMNICE NAD POPELKOU (SEMILSKO) V Lomnici nad Popelkou dnes 18 závodníků bojovalo o titul mistra České republiky ve stromolezení. Závody složené z několika disciplín představují dovednosti, které musí v korunách stromů ovládat arboristé, tedy odborníci pečující o stromy, řekla dnes ČTK za pořadatele Světlana Vávrová.

Mistrovství se uskutečnilo v korunách asi třicetimetrových javorů a lip na vrchu Tábor. Závodníci měřili síly v pěti disciplínách - v práci v koruně, záchraně zraněného lezce, instalaci lana do koruny stromu, rychlostním výstupu po větvích a jištěném šplhu. Jako veverky se houpali ve větvích, přeskakovali z jedné na druhou a ukazovali, jak se dokážou přiblížit i po slabší větvi, aniž by ji zlomili.

"Stromolezci musí mít sílu a být zruční. Nestačí jen vylézt, musejí ještě zvládnout práci s ruční nebo motorovou pilou a při zásahu nesmějí stromu ublížit nebo zlámat větve," dodala Vávrová, která sama prošla stromolezeckým kurzem.

Podobně jako horolezci jsou stromolezci jištěni lany, na hlavě mají helmu, na očích brýle a na nohou pevné kotníčkové boty. "Arboristé nejsou žádní dobrodruzi, ale skuteční odborníci, kteří musí dbát i na podmínky bezpečnosti," podotkla Vávrová.

V Česku se uskutečnilo stromolezecké mistrovství podeváté. Závodit ve lezení po stromech za začalo v USA přes 33 lety. Postupem času se soutěž rozšířila do celého světa.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)