7. července 2010 14:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Londýně lze koupit džem obsahující vlasy lady Diany

Lady Diana. V roce 1981 se provdala za britského prince Charlese, rozvedeni... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lady Diana. V roce 1981 se provdala za britského prince Charlese, rozvedeni... | foto: Lidové noviny

LONDÝN K čemu je možné využít královské vlasy? Například i k výrobě magické zavařeniny. Takovou se stala marmeláda nazvaná Occult jam, jež obsahuje pár vlasů zesnulé lady Diany. Sklenku této neobvyklé pochutiny považované zároveň za umělecký předmět lze dostat v přepočtu za 154 korun na výstavě surrealistického umění v Londýně.

Sam Bompas, zakladatel cateringové společnosti Bompas and Parr, tvrdí, že ve sklenici je slabounký pramínek vlasů napuštěný džinem a ve spojení s mlékem a cukrem vznikla mléčná zavařenina, která se chutí blíží kondenzovanému mléku.

Bompas řekl, že vlasy bývalé manželky britského následníka trůnu, prince Charlese, koupil v aukční síni eBay za deset dolarů od amerického obchodníka, který sbírá vlasy celebrit.

Organizátoři výstavy surrealistického umění v londýnské umělecké galerii Barbican prý požádali jeho společnost, aby na akci přispěla potravinou odpovídající surrealistickému tématu.

Occult jde na odbyt
"Přemýšleli jsme o tom a nejvhodnější se nám zdála zavařenina. Tak jsme z ní udělali surrealistický předmět," řekl Bompas o výrobku, který je na výstavě v sousedství exponátů od Salvatora Dalího nebo belgického surrealistického umělce Reného Margritta.

Bompas tvrdí, že se nesnaží prodat co nejvíce svých bizarních výrobků. Jeho cílem je prý přimět lidi, aby se zamysleli nad potravinovým marketingem a vůbec nad tím, co jedí.

Za první týden výstavy se prodalo již 500 skleniček džemu s Dianinými vlasy.

Pokud přemýšlíte, co by vám mohlo povzbudit chuť k jídlu, existuje ještě několik alternativ: Co takhle džem z absintu a ananasu s pískem z Velkých pyramid nebo švestkovo-dubový džem s dřívkem z britské válečné lodi The Victory, se kterou britský viceadmirál Horatio Nelson porazil v roce 1805 spojenou španělsko-francouzskou flotilu?

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz