6. dubna 2016 6:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Londýně začala výstava o kultovní kapele Rolling Stones

Na vernisáž si Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts, jimž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na vernisáž si Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts, jimž... | foto: Reuters

LONDÝN V Londýně byla v pondělí večer slavnostně zahájena výstava věnovaná více než 50 letům kariéry kultovní rockové skupiny Rolling Stones. V galerii Saatchi, před níž postávaly stovky fanoušků, se kromě slavné čtveřice a mnoha celebrit objevil také Bill Wyman, který skupinu opustil v roce 1993.

Kromě asi 500 předmětů ze soukromých archivů, včetně neznámých filmů, hudebních nástrojů a koncertních kostýmů, uvidí návštěvníci také věrnou reprodukci bytu, který členové kapely sdíleli ve svých začátcích. Na vernisáž si Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts, jimž je dohromady 286 let, přivedli rodiny, včetně těhotné Woodovy manželky.

Pro veřejnost se výstava, připravovaná tři roky, otevírá dnes a potrvá do 4....
Pro veřejnost se výstava, připravovaná tři roky, otevírá dnes a potrvá do 4....

„Výstava zítra (v úterý) otevírá. Jestli se zastavíte, dejte mi vědět, co si o ní myslíte. Nám se líbí a doufám, že vám se bude líbit taky,“ napsal v pondělí Jagger na twitteru. Později dodal, že trojrozměrná simulace zákulisí vypadá tak autenticky, že by se nejraději vydal na scénu.

Výstava zabírá obě patra galerie a je rozdělena do devíti tematických celků. Pro lepší vhled do historie kapely je řada prvků interaktivních. Návštěvníci budou mít rovněž možnost nahlédnout do reprodukce bytu ve čtvrti Chelsea, v němž členové kapely žili, než se proslavili. Návštěvníci nebudou ušetřeni ani jeho typického zápachu, pocházejícího z Jaggerova oblíbeného kuřete tandoori a ryb s hranolky, které si rádi dopřávali ostatní členové skupiny. Pro veřejnost se výstava, připravovaná tři roky, otevírá dnes a potrvá do 4. září.

Rolling Stones, kteří začínali jako bluesová kapela v roce 1962, mají právě za sebou latinskoamerické turné, včetně historického koncertu na Kubě z 25. března. Kytarista Wood v pondělí potvrdil, že kapela vydá nové album, a to možná už letos. Rockeři prý už ve studiu nahráli nový materiál a několik nových verzí bluesových songů.

ČTK