Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V loterii lze vyhrát luxusní vilu

Vila v Rakousku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila v Rakousku. | foto: IEPD

ČESKÉ BUDĚJOVICE/VÍDEŇ Láká vás krásný velký dům v ceně dvaceti milionů korun, a máte v kapse pouhé tři tisíce? Pokud budete mít trochu štěstí, můžete ho získat. Z Rakouska se totiž do Evropy šíří zcela nový způsob prodeje soukromých domů prostřednictvím loterií.

Prodejci místo toho, aby agendu svěřovali realitní kanceláři, nabízejí na internetu losy, které za přítomnosti notáře potom slosují. Vítěz bere vše - může tedy nemovitost získat třeba za tisícinu její skutečné ceny. V Rakousku se státní orgány pokoušejí tento způsob prodeje napadnout, ale zatím marně.

„Ministerstvo financí nenalezlo v těchto soukromých internetových loteriích žádné porušení herního zákona,“ potvrdil LN rakouský novinář Manfred Maurer.

V Rakousku i Německu tak už fungují internetové stránky, jejichž provozovatelé nabízejí zájemcům, že jim s organizací loterie pomohou. Formou losů se prodávají nejen domy, ale třeba také auta a pozemky. Mánii, zvanou „hausverlosung“ odstartovala v únoru rakouská zpěvačka Stefanie Wergerová.

Aby v době hospodářské krize prodala svůj luxusní dům ve Štýrském Hradci, nabídla zájemcům ke koupi celkem 16 999 losů, jeden za 99 eur. Soutěžícím musí být více než osmnáct let, ze hry jsou také vyloučeni všichni příbuzní a spolupracovníci zpěvačky.

Nad průběhem dohlížejí notáři
„Vše je zcela transparentní, nad průběhem hry i losování dohlíží notář a renomovaná právní kancelář,“ píše Wergerová na svých internetových stránkách www.villa-wergerhausverlosung.at.

Pokud by ale všechny losy do určitého data neprodala, což nepředpokládá, vyhrazuje si právo celou loterii zrušit. Každému by pak vrátila peníze kromě 16 eur, účtovaných jako manipulační poplatek. Losovat by se mělo nejpozději v polovině srpna, maximálně však čtyři týdny po prodeji všech herních poukázek. Nápadu Wergerové se okamžitě chytili další majitelé nemovitostí. Například na stránce „hausverlosungen. biz“ už dnes inzerují své soukromé loterie stovky lidí, kteří kromě domů prodávají třeba i auta nebo domácí kino.

„Samozřejmě se ale jedná z právního hlediska o zcela nový fenomén. Existuje tak nebezpečí, že regulace, případně zákazy, přijdou až následně, poté co se vyjasní všechny právní nejasnosti tohoto fenoménu,“ uvedl k tomu zmiňovaný novinář Manfred Maurer. Někteří právníci například upozorňují, že loterie se dají snadno zneužít a místo skutečného majitele nemovitosti jen někdo vyláká z lidí peníze. Státu se ale zatím nepodařilo najít způsob, jak „hausverlosungen“ zakázat.

Někteří ekonomové zase loterie vítají z toho důvodu, že mohou rozhýbat stagnující trh s nemovitostmi. „S tím bych souhlasil. Je to geniální myšlenka, a pokud neodporuje zákonu, pak může realitnímu trhu v době hospodářské krize jenom prospět,“ řekl LN Jan Stejskal, majitel jedné z českobudějovických realitních kanceláří.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?