Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Mikulášovicích najdete tábor, kam mohou děti vzít svá zvířata

Magazín

  7:00
MIKULÁŠOVICE - Skoro deset psů, morčata, králíci, potkani, myši, fretka, činčila nebo slepice s kuřaty tvoří spolu s asi třicítkou dětí osazenstvo letního tábora v osadě Salmov v Mikulášovicích na Děčínsku. Pobyt je jedinečný právě tím, že ho tam děti mohou prožít se svými domácími mazlíčky.

Dívky ošetřují psa. foto: ČTK

Psi bydlí s dětmi ve stanech, ostatní zvířata mají azyl v přístřešku u stavení, u kterého je tábořiště vybudované.

"Je to tu super. Zvířata bereme na všechny výlety, děláme různé soutěže, například vědomostní o chovatelství. Všechny děti se zapojují do péče o zvířata," řekla Dominika z Prahy, která tento tábor absolvuje už počtvrté. Bydlí na něm s ní její pes. "Protože je větší, mám stan sama pro sebe, aby se tam vešel, ale stejně spí se mnou v posteli," prozradila.

ČTĚTE TAKÉ:

Vítáni jsou zvířecí mazlíčci všeho druhu, podle pořadatelů ho v minulých ročnících absolvovali i hadi nebo pavouk sklípkan.

Vzhledem k velkému množství psů však tábor není zrovna vhodný pro kočky. V míru tam však psi žijí třeba s králíky. "Se štěňaty tu normálně běhá a velcí psi jsou na něj hodní. Náš králík je ale na psy zvyklý už z domova," řekla o svém králičím kamarádovi Leona z Litoměřic.

Děti se učí o chovu zvířat

Doprovodný program tábora je zaměřen právě na chov domácích zvířat a péči o ně. "Chodíme po návštěvách k chovatelům v Mikulášovicích i okolí. Teď se chystáme do Janovky, kde mají i velká zvířata, děti tam budou jezdit na koních," řekl hlavní vedoucí tábora Vlastimil Jura. Na chovatelství je zaměřena také jedna ze zkoušek v celotáborové hře Kocouři.

Za splněné úkoly děti dostávají odměny v táborové měně, za ně si na konci tábora mohou koupit různé dárky, například chovatelské potřeby nebo krmivo pro zvířata.

Na tábor mohou jet děti i bez zvířete, v průběhu pobytu se ale dostanou do těsného kontaktu se zvířaty ostatních táborníků. "Pravidlo číslo jedna je, že jsi-li tu se zvířetem, tak nejprve, když vstaneš, postaráš se o své zvířátko," podotkl Jura.

Na myšlenku pořádání tábora přišel před 31 lety člen organizace Českého svazu chovatelů v pražském Karlíně Jan Hauer. Tábor se od té doby konal na mnoha místech, zakotvil ale na severu Čech a v posledních třech ročnících se usídlil právě v mikulášovickém Salmově, kde hlavní vedoucí Jura bydlí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!