Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Mikulášovicích najdete tábor, kam mohou děti vzít svá zvířata

Dívky ošetřují psa.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívky ošetřují psa. | foto: ČTK

MIKULÁŠOVICE Skoro deset psů, morčata, králíci, potkani, myši, fretka, činčila nebo slepice s kuřaty tvoří spolu s asi třicítkou dětí osazenstvo letního tábora v osadě Salmov v Mikulášovicích na Děčínsku. Pobyt je jedinečný právě tím, že ho tam děti mohou prožít se svými domácími mazlíčky.

Psi bydlí s dětmi ve stanech, ostatní zvířata mají azyl v přístřešku u stavení, u kterého je tábořiště vybudované.

"Je to tu super. Zvířata bereme na všechny výlety, děláme různé soutěže, například vědomostní o chovatelství. Všechny děti se zapojují do péče o zvířata," řekla Dominika z Prahy, která tento tábor absolvuje už počtvrté. Bydlí na něm s ní její pes. "Protože je větší, mám stan sama pro sebe, aby se tam vešel, ale stejně spí se mnou v posteli," prozradila.

ČTĚTE TAKÉ:

Vítáni jsou zvířecí mazlíčci všeho druhu, podle pořadatelů ho v minulých ročnících absolvovali i hadi nebo pavouk sklípkan.

Vzhledem k velkému množství psů však tábor není zrovna vhodný pro kočky. V míru tam však psi žijí třeba s králíky. "Se štěňaty tu normálně běhá a velcí psi jsou na něj hodní. Náš králík je ale na psy zvyklý už z domova," řekla o svém králičím kamarádovi Leona z Litoměřic.

Děti se učí o chovu zvířat

Doprovodný program tábora je zaměřen právě na chov domácích zvířat a péči o ně. "Chodíme po návštěvách k chovatelům v Mikulášovicích i okolí. Teď se chystáme do Janovky, kde mají i velká zvířata, děti tam budou jezdit na koních," řekl hlavní vedoucí tábora Vlastimil Jura. Na chovatelství je zaměřena také jedna ze zkoušek v celotáborové hře Kocouři.

Za splněné úkoly děti dostávají odměny v táborové měně, za ně si na konci tábora mohou koupit různé dárky, například chovatelské potřeby nebo krmivo pro zvířata.

Na tábor mohou jet děti i bez zvířete, v průběhu pobytu se ale dostanou do těsného kontaktu se zvířaty ostatních táborníků. "Pravidlo číslo jedna je, že jsi-li tu se zvířetem, tak nejprve, když vstaneš, postaráš se o své zvířátko," podotkl Jura.

Na myšlenku pořádání tábora přišel před 31 lety člen organizace Českého svazu chovatelů v pražském Karlíně Jan Hauer. Tábor se od té doby konal na mnoha místech, zakotvil ale na severu Čech a v posledních třech ročnících se usídlil právě v mikulášovickém Salmově, kde hlavní vedoucí Jura bydlí.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!