Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Milovicích se narodilo první hříbě divokých koní

Magazín

  14:59
MILOVICE - V Milovicích na Nymbursku se dnes ráno narodilo hříbě divokých koní. Po několika staletích je to první hříbě divokých koní, které se narodilo v české přírodě. Stádo bylo letos v lednu přivezeno do Milovic z anglického Exmooru a hřebec se ke stádu připojil až v dubnu.

V Milovicích na Nymbursku se narodilo hříbě divokých koní. foto: ČTK

První hříbata se měla narodit až příští rok na jaře, klisna tedy přijela březí už z Anglie. O tom informoval Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Stádo milovických divokých koní bude již brzy kompletní

Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry. V Milovicích začalo krajinu ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem 90. let odešla sovětská armáda. „Pro hříbě budou následující měsíce velmi náročné. V přírodě přicházejí hříbata na svět na jaře, kdy je pro stádo dostatek čerstvé pastvy. Vzhledem k odchytu zvířat a jejich pobytu v aklimatizaci v Anglii před transportem do České republiky se však přirozený cyklus narušil. V Polabí však nebývají zimy příliš silné, proto by mládě mohlo i toto období zvládnout,“ uvedl Dostál.

Návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu fauny a flóry....
Už více než týden spásají milovický bývalý vojenský prostor kromě koní také...

Už více než týden spásají milovický bývalý vojenský prostor kromě koní také pratuři. Měsíc zůstanou v aklimatizační ohradě a poté budou vypuštěni na čtyřicetihektarovou plochu k divokým koním. Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné rostliny i motýli. Kombinace koní a turů by měla zajistit, aby se tyto druhy doplňovaly při spásání ploch.

Koně více pojídají traviny, tuři náletové dřeviny a byliny, které koně nežerou. To by mělo zajistit, že pastva je spásána rovnoměrně a vytvářejí se tak dobré podmínky pro různorodý výskyt rostlin včetně vzácného hořce křížatého a nepřímo i pro vzácného motýla modráska hořcového Rebelova.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!