12. června 2016 6:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Mnichově se budou dražit předměty z majetku Hitlera i Göringa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Shutterstock

MNICHOV V Mnichově se budou příští týden dražit předměty, které údajně patřily nacistickému vůdci Adolfovi Hitlerovi či jednomu z jeho nejbližších spolupracovníků Hermannovi Göringovi. Uvedl to aukční dům Hermann Historica, informovala dnes agentura DPA. Věci pocházejí ze sbírky amerického lékaře, který pečoval o obžalované v poválečných norimberských procesech.

Dražba předmětů se bude konat 18. června. Aukční síni je údajně předala dcera lékaře Johna K. Lattimera, který se staral během druhé světové války o vojáky armády generála George Pattona a později i o obžalované, kteří se před norimberským tribunálem zodpovídali z válečných zločinů.

Sbírka určená k dražbě obsahuje mimo jiné mosaznou kapsli, v níž byl údajně kyanovodík, jímž se v Norimberku krátce před svou popravou otrávil říšský maršál Hermann Göring, či jeho spodní prádlo a noční košili.

Do dražby jdou i údajné ponožky a kravaty Adolfa Hitlera či rentgenové snímky a lékařské zprávy o jeho zdravotním stavu, které vznikly poté, co přežil atentát z 20. července 1944. Aukční síň chce zájemcům nabídnout také údajné šaty Hitlerovy družky a pozdější manželky Evy Braunové.

Do své skurilní sbírky doktor Lattimer získal v Norimberku údajně i soudcovské kladívko či části oprátek, na nichž byli pověšeni odsouzení váleční zločinci Ernst Kaltenbrunner, Wilhelm Keitel, Alfred Jodl a Julius Streicher. Vydražit chce aukční síň také dopisy zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha.

Hitler při Norimberském projevu

„Kolem norimberských procesů se motalo tolik lidí - dozorci, lékaři, psychologové, že je vcelku možné, že si někdo něco vzal s sebou,“ řekl agentuře DPA historik Andreas Mix z muzea norimberských procesů. Aby bylo možné potvrdit pravost předmětů, bylo by třeba, aby je podrobně prozkoumali nezávislí odborníci, tomu se ale dražební domy většinou brání, dodal Mix.

Sám pořadatel aukce se podle agentury DPA nechtěl před jejím konáním k původu předmětů dál vyjadřovat. Také přístup do internetového katalogu je omezený. Listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ale majitel dražební síně řekl, že očekává výnos z aukce ve výši 170.000 eur (4,6 milionu Kč).V roce 2011 síň Hermann Historica jednu aukci předmětů z Hitlerova majetku po nátlaku veřejnosti zrušila.

  • 2Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz