Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Národním muzeu bude opět k vidění kostra plejtváka myšoka

Magazín

  4:48
PRAHA - V historické budově Národního muzea návštěvníci od května opět uvidí symbol muzea - kostru plejtváka myšoka. Během letních měsíců navíc mohou být svědky restaurátorských a konzervačních prací na tomto exponátu.

Jedním z oblíbených exponátů Národního muzea je kostra plejtváka. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Národní muzeum říjen 2018.
Národní muzeum po sundání lešení.

Muzeum také 1. května zahájilo tradici jarního spouštění kašny před historickou budovou, nově má barevné osvětlení. „Květnovou novinkou pro držitele vstupenek do historické budovy je volný pětidenní vstup do dalších osmi objektů muzea,“ oznámila mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

Ke vstupnému do historické budovy dostane každý návštěvník od května vstupenku zdarma na pět dní do sousední nové budovy, Náprstkova muzea, Českého muzea hudby, Národopisného muzea, Národního památníku na Vítkově, lapidária na holešovickém výstavišti a muzeí Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Do všech devíti objektů muzea tak bude plné vstupné stát 260 korun, snížené 170 a rodinné 440 Kč.

Historická budova muzea se loni na podzim částečně otevřela po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Zatím v ní nejsou žádné přírodovědecké ani historické expozice, muzeum je plánuje postupně zpřístupňovat na konci letoška a v příštím roce. Návštěvníci si nyní v budově mohou prohlédnout dvě výstavy ke stoletému výročí vzniku Československa, panteon a kupoli.

Od května návštěvnický okruh doplní nahlédnutí do sálu s kostrou plejtváka myšoka. „Jde o jeden z největších vystavených exemplářů kytovců v Evropě a návštěvníci se o něm dozvědí i množství zajímavostí z malé výstavy,“ napsala mluvčí. Jako příklad uvedla cenu kostry 1214,42 zlatých, což je v dnešních cenách asi 180 000 Kč. Kostra v muzeu zůstala po celou rekonstrukci, protože její případná demontáž by ji nenávratně poškodila.

Kašna před historickou budovou, která byla opravena spolu s ní, se poprvé rozzáří barvami 1. května ve 21:00. Tříminutová sekvence barevného osvětlení se po deváté večer bude v půlhodinových intervalech spouštět každý den do konce října. „V rámci rekonstrukce bylo do kašny instalováno 37 světel, která umožňují v základním módu vytvořit až 20.000 různých barevných kombinací,“ uvedla Kvapilová.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat