Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V New Yorku si lze v obchodě vyrobit cigarety, levněji

Magazín

  7:00
Newyorští kuřáci si mohou ve speciálních obchodech vyrobit vlastní cigarety a vyhnout se tím nepříjemně vysokým daním. Krabička je tak stojí zhruba polovinu běžné ceny kolem 12 dolarů (228 korun).
Cigarety - ilustrační foto.

Cigarety - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Radnici města, která je známá silně protikuřáckým postojem, se to nelíbí, a rozhodla se proto obchody zažalovat. Informoval o tom list The New York Times.

Zákazníci tudíž ke své nelibosti možná brzy o možnost zajít do jedné ze dvou prodejen Island Smokes, koupit si tabák, papírky a ve speciálním přístroji si z nich vyrobit cigarety, zase přijdou. Podle deníku se obchody, z nichž jeden je ve známé Čínské čtvrti a druhý na Staten Islandu, pohybují v právní šedé zóně.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodáváme jen potřeby k výrobě cigaret

Jejich majitelé tvrdí, že neprodávají cigarety v krabičkách, a proto se na ně vztahuje mnohem nižší daň na samostatný tabák. Podle města ale obchody v konečném důsledku cigarety prodávají, a měly by tak platit vyšší daň jako všichni ostatní prodejci. Navíc prý také brání snahám radnice omezovat kouření ve městě, čímž zvyšují náklady na zdravotní péči v něm.

Právník zastupující obchody Jonathan Behrins nicméně tvrdí, že jeho klienti nevyrábějí cigarety za účelem prodeje, a proto by daň z cigaret neměly platit. "Prodáváme potřeby k výrobě cigaret. Je jen na uživateli, jak s nimi naloží," uvedl.

Připustil nicméně, že prodavači některým zákazníkům předvádějí, jak mají zacházet se zařízením vyrábějícím cigarety. Podle Behrinse je to ale podobné, jako kdyby jim předváděli soupravu na domácí přípravu piva.

Cigarety jsou předražené

Město ale s podobnými argumenty nesouhlasí. Podle jeho právníků je to, jako kdyby majitelé salátového baru tvrdili, že prodávají proces výroby salátů, a ne saláty. "Když zákazníci opouštějí tyto prodejny, mají hotové cigarety, které si v nich koupili. Na obchodech jsou navíc nápisy, že prodávají cigarety se slevou," uvedl právní zástupce města Eric Proshansky.

Zákazníky žaloba města v každém případě netěší. Podle nich jednoduše jde o další projev snahy řídit lidem životy. "Městská správa je tak lačná peněz, že udělá cokoliv, aby se zbavila každého, od koho peníze nedostává," uvedla dvacetiletá Veronica Raccuiová. Radnice by podle ní měla nechat lidi na pokoji, v současném stavu ekonomiky si prý lidé téměř nemohou dovolit jídlo, natož předražené cigarety.

Autor: