Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
29. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Norsku vznikne první podmořská restaurace v Evropě. Poslouží i biologům

Architekti navrhli betonovou budovu tak, aby splývala s okolním prostředím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Architekti navrhli betonovou budovu tak, aby splývala s okolním prostředím. | foto: MIR a Snøhetta

OSLO Norští architekti vyprojektovali první podmořskou restauraci v Evropě. Betonovou budovu s panoramatickým oknem o šířce zhruba 11 metrů, jímž budou návštěvníci moci pozorovat život pod mořem, navrhli tak, aby zapadla do okolní krajiny.

Restaurace se začne stavět v únoru příštího roku na nejjižnějším bodě norského pobřeží a hotová by měla být v roce 2019. Firma Snøhetta, která za projektem stojí, již pracovala například na budově Norské národní opery a baletu v Oslu či na knihovně Bibliotheca Alexandrina v Egyptě. 

Plánovaná restaurace by podle CNN měla nést název Under (tedy „Pod“). Architekti ji chtějí umístit na mořské dno, pět metrů pod hladinu. Silné zdi mají zajišťovat, že budova ustojí nejrůznější mořské podmínky. „Výhodou této budovy je propojení pevniny a moře. Člověk může přijít bezpečně po souši, a pak velice dramaticky sestoupit do přirozeného podmořského prostředí. Okusí tak zážitek, který není běžně k mání,“ vysvětluje Rune Grasdal, hlavní architekt projektu.

Jídelna restaurace Under má být umístěna v nejnižším poschodí.
Široké okno nabídne návštěvníkům vhled do mořského života.

Jídelna i champagne bar

Budova by měla mít tři poschodí a být schopná pojmout až stovku návštěvníků. V nejvyšším patře se bude nacházet vstup a šatna, o patro níž champagne bar, který bude vyznačovat linii mezi vodou a pobřežím. Dolů chtějí architekti umístit jídelnu se dvěma velkými a několika menšími stoly, od nichž hosté uvidí na velké akrylové okno o šířce zhruba 11 metrů a výšce asi 4 metry.

Grasdal, který připodobňuje vzhled restaurace k periskopu, klade důraz především na pocit bezpečí. „Měl by to být vzrušující zážitek, ale je třeba, aby se lidé dole cítili také bezpečně,“ tvrdí architekt. Pro vytvoření přirozeně působícího designu zvažuje tým nesčetné množství elementů, od dobrého osvětlení až po přírodní materiály, například dub.

Mimo otevírací hodiny bude objekt sloužit jako výzkumné centrum pro mořské biology. Vědci zde plánují uskutečňovat experimenty, díky nimž budou moci studovat chování mořských živočichů během různých ročních období.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.