Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V olomoucké zoo ukázali světu desetidenní hrošičku Agátku

Magazín

  19:24
OLOMOUC - Faldíčků po těle má Agáta o něco více než bývá u týdenních miminek zvykem. Jinak se ale od nich režimem ani zvyky desetidenní holčička hrošíka z olomoucké zoo moc neliší. Nejraději je v blízkosti matky, pije její mléko, hodně spí a pravidelně se koupe.

Desetidenní hrošičku Agátku - samičku Hrošíka liberijského představili v olomoucké zoo na Svatém kopečku foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

A pobyt v červené vaničce si rozkošnicky užívala i včera. "Podobná koupel ji čeká ještě pár týdnů, později už nebude možná," vysvětlila ošetřovatelka Hana Geráková, která samičku hrošíka liberijského otírala houbičkou. Vanička nebo sprchování hadicí nyní nahrazuje bazének, který ošetřovatelé museli v pavilonu vypustit.

Hrošík liberijský

Hrošík liberijský je považován za ohrožený druh, o početních stavech tohoto zvířete nemá ale nikdo údajně ani přibližnou představu. Zatím se zdá, že počty hrošíků dramaticky klesají. V zajetí se ale rozmnožují poměrně dobře.

Hrošíci liberijští totiž patří k pralesním zvířatům a jejich život není na vodu vázán jako u hrochů obojživelných, jejich mláďata po narození ani neumějí plavat. "Musíme jim ale vlhčit kůži," upřesnila ošetřovatelka.

Hrošička, která přišla na svět 20. července s porodní váhou 6,7 kilogramu, už přibrala takřka dvě kila a v dospělosti se její hmotnost bude pohybovat v rozmezí 160 až 270 kilogramů.
Agáta je sedmým potomkem hrošice Blanky a Quida, který v současnosti plní své chovné úkoly v plzeňské zoo. Porod ale nebyl tentokrát zcela hladký. "Agáta byla v obrácené poloze, šla zadečkem napřed, takže se její narození ve srovnání se staršími sourozenci protáhlo," podotkla Geráková.

Desetidenní hrošičku Agátku - samičku Hrošíka liberijského představili v olomoucké zoo na Svatém kopečku

Nyní už je ale všechno v pořádku a Blanka jako zkušená matka se o svoji dceru stará velmi pečlivě. "Čtyřiadvacetiletá Blanka je navíc v současnosti zřejmě nejstarším zvířetem, které u nás chováme. Starší už jsou snad jen někteří plameňáci, kteří tu žijí od sedmdesátých let minulého století a přišli sem již jako dospělí ptáci," podotkla mluvčí zahrady Hana Labská.

Zatímco ostatní Blančina a Quidova mláďata se rozprchla po různých zoo, Agáta možná v Olomouci zůstane. "Záleží na koordinátorce chovu, vzhledem k věku Blanky to ale není vyloučené," míní Labská. Hrošíče žije s matkou do věku tří let.