Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Ostravě uhynula hrošice Róza, nejdéle chované zvíře v zoo

Magazín

  14:15
OSTRAVA - V ostravské zoologické zahradě uhynula ve středu samice hrocha obojživelného Róza, která byla prvním chovaným hrochem v zahradě a zároveň vůbec nejdéle chovaným zvířetem.
Hroch - ilustrační foto.

Hroch - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Samice s největší pravděpodobností uhynula stářím, její orgány však přesto byly zaslány k pitvě, řekl dnes ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

Hrošice se dožila 48 let a v Evropě patřila mezi nejstarší žijící hrochy.

"V přírodě by se s největší pravděpodobností takovéhoto věku vůbec nedožila," podotkl Derlich.

Vytáhnout mrtvou samici z bazénu nebylo jednoduché. Pomoci musel traktor a na automobil ji musel naložit jeřáb. Tělo hrošice bylo převezeno k preparátorovi.

Ještě není zcela jasné, zda se preparovaná hrošice vrátí do ostravské zoo.

V úvahu připadá také krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku, jejíž součástí je už nyní sbírka kosterních pozůstatků či lebek.

Róza se narodila 20. června 1961 v Mnichově, odkud odešla 22. května 1966 do Dvora Králové nad Labem. Do Zoo Ostrava pak přijela 16. listopadu 1967, kdy se v zoo s chovem hrochů započalo.

"Během svého života odchovala osm mláďat, poslední v roce 1991. Stala se také několikanásobnou babičkou a prababičkou. V naší zoo po ní zůstává dcera Katka a vnuk Hugo a dále pak samec Honza, který byl Róziným druhem," podotkl mluvčí. Právě samec Honza je nyní "služebně nejstarším" obyvatelem zoo, k dalším pamětníkům historie zoo patří ještě samice nosorožce tuponosého.

Nejstarším hrochem vůbec byla podle Derlicha Rózina matka Tanga, která se dožila 61 let. Nejstarším žijícím hrochem v Evropě je nyní dvaapadesátiletá samice chovaná v zoo v Kaliningradu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...