Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži bude dražen koňak ročníku 1788

Magazín

  17:11
PAŘÍŽ - Tři láhve koňaku Clos du Griffier ročník 1788 půjdou 7. a 8. prosince do dražby v Paříži spolu s osmnácti tisíci dalšími lahvemi nepochybně prvotřídních vín a likérů ze sklepů proslulé restaurace La Tour d'Argent.
Sklenka koňaku - ilustrační foto

Sklenka koňaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kromě koňaku pocházejícího ještě z doby před francouzskou revolucí půjdou "pod kladívko" například čtyři láhve armagnaku z roku 1875. Většinu dražených položek bude tvořit víno, mezi nimi vzácné ročníky značek jako Vosne Romanée, Château Lafite Rothschild, Chaâteau Cheval Blanc a Château Margaux.

Archivní lahve vína Armagnac Vieux ze sklípku pařížské restaurace La Tour d'Argent

Aukční síň Piasa, která dražbu pořádá, odhaduje cenu koňaku Clos du Griffier na 2500 až 3000 eur (62 tisíc až 75 tisíc korun) za láhev, armagnac ročník 1875 odhaduje na 400 až 500 eur za láhev a celkový předpokládaný výnos na milion eur (25 milionů korun).

Restaurace La Tour d'Argent, založená už v roce 1582, má ve svých sklepích 450 tisíc lahví. Je to patrně jeden z nejlepších sklepů na světě. Restaurace teď chce podle agentury AP své zásoby vín omezit a sortiment zmodernizovat.

Vinný sklep pařížské restaurace La Tour d'Argent

Objev některých lahví, jež půjdou do dražby, byl prý i pro sklepníky překvapením. Láhve Clos du Griffier byly pokryty tak tlustou vrstvou plísně a prachu, že to vypadalo "jako kočičí kožich", napsala agentura.

Budoucí šťastní majitelé těchto vzácností prý nemusejí mít obavy, že jde o padělky, protože restaurace vždy nakupovala přímo u výrobců. Na všech lahvích je také její pečeť.

La Tour d'Argent je se svým privilegovaným výhledem na ostrov Cité s chrámem Notre-Dame takříkajíc povinnou zastávkou celebrit při návštěvě Paříže. V posledních letech ale zažívá problémy a má teď ve známém Michelinově průvodci jen jednu hvězdičku, zatímco po léta měla tři.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat