Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži bude dražen koňak ročníku 1788

Magazín

  17:11
PAŘÍŽ - Tři láhve koňaku Clos du Griffier ročník 1788 půjdou 7. a 8. prosince do dražby v Paříži spolu s osmnácti tisíci dalšími lahvemi nepochybně prvotřídních vín a likérů ze sklepů proslulé restaurace La Tour d'Argent.
Sklenka koňaku - ilustrační foto

Sklenka koňaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kromě koňaku pocházejícího ještě z doby před francouzskou revolucí půjdou "pod kladívko" například čtyři láhve armagnaku z roku 1875. Většinu dražených položek bude tvořit víno, mezi nimi vzácné ročníky značek jako Vosne Romanée, Château Lafite Rothschild, Chaâteau Cheval Blanc a Château Margaux.

Archivní lahve vína Armagnac Vieux ze sklípku pařížské restaurace La Tour d'Argent

Aukční síň Piasa, která dražbu pořádá, odhaduje cenu koňaku Clos du Griffier na 2500 až 3000 eur (62 tisíc až 75 tisíc korun) za láhev, armagnac ročník 1875 odhaduje na 400 až 500 eur za láhev a celkový předpokládaný výnos na milion eur (25 milionů korun).

Restaurace La Tour d'Argent, založená už v roce 1582, má ve svých sklepích 450 tisíc lahví. Je to patrně jeden z nejlepších sklepů na světě. Restaurace teď chce podle agentury AP své zásoby vín omezit a sortiment zmodernizovat.

Vinný sklep pařížské restaurace La Tour d'Argent

Objev některých lahví, jež půjdou do dražby, byl prý i pro sklepníky překvapením. Láhve Clos du Griffier byly pokryty tak tlustou vrstvou plísně a prachu, že to vypadalo "jako kočičí kožich", napsala agentura.

Budoucí šťastní majitelé těchto vzácností prý nemusejí mít obavy, že jde o padělky, protože restaurace vždy nakupovala přímo u výrobců. Na všech lahvích je také její pečeť.

La Tour d'Argent je se svým privilegovaným výhledem na ostrov Cité s chrámem Notre-Dame takříkajíc povinnou zastávkou celebrit při návštěvě Paříže. V posledních letech ale zažívá problémy a má teď ve známém Michelinově průvodci jen jednu hvězdičku, zatímco po léta měla tři.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...