Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Paříži jde do aukce zbraň, kterou se střelil malíř van Gogh. Revolver si vypůjčil od hostinského

Magazín

  11:52
PAŘÍŽ - Revolver značky Lefaucheux, který Vincent van Gogh zřejmě použil k ukončení svého života 27. července 1890 v Auvers-sur-Oise, bude vydražen ve středu v pařížském paláci Drouot, uvedla agentura AFP.

Cena revolveru se odhaduje zhruba na milion až 1,5 milionu korun. foto: Reuters

Neslavně proslulou zbraň ráže sedm milimetrů - či spíše její torzo - dává do prodeje aukční síň AuctionArt - Rémy Le Fur. Jakkoli autentičnost zbraně zřejmě nikdy nebude stoprocentně prokázána, její cena se odhaduje na 40 tisíc až 60 tisíc eur (zhruba milion až půldruhého milionu korun).

Je známo, že na radu svého bratra se Vincent van Gogh po dvouletém pobytu na jihu Francie 20. května 1890 usadil v Auvers-sur-Oise, kde tamní doktor Paul Gachet byl přítelem impresionistů. Van Gogh, trpící depresemi, si pronajal pokoj u hostinského Arthura Ravouxe. Je na vrcholu svého umění, maluje více než jeden obraz denně.

Torzo revolveru Lefaucheux, který Vincent Van Gogh zřejmě použil k ukončení...
Revolver Lefaucheux dává do prodeje aukční síň AuctionArt - Rémy Le Fur.

V neděli 27. července 1890 si malíř zřejmě došel na pole, kam chodíval malovat, vyhrnul si košili a střelil se do břicha z revolveru, který si vypůjčil od hostinského. Revolver mu vyklouzl z rukou a umělec omdlel. Za soumraku se probral a vydal se zpět do hostince. Navzdory péči doktora Gacheta po dvou dnech plných utrpení Vincent van Gogh zemřel.

Nález na poli

Zbraň, nabízenou ve středeční aukci, našel někdy okolo roku 1960 rolník, který na poli hospodařil, a předal ji rodičům současného majitele hostince Ravoux. Velice zdevastovaný revolver visel nad pultem. V roce 2016 byl vystaven v amsterodamském muzeu van Gogha.

Analýza podle aukční síně dokazuje, že zbraň spočívala v zemi po dobu, která koresponduje s rokem 1890.

Dva američtí badatelé v roce 2011 přišli s novou biografií, podle níž Vincent van Gogh patrně nespáchal sebevraždu, ale nešťastnou náhodou jej postřelili dva mladíci, kteří si hráli se zbraní.

Stejně jako Pablo Picasso, Caravaggio, Claude Monet nebo Leonardo da Vinci je van Gogh jedním z těch malířů proslulých po celém světě, a tak všechny záležitosti spjaté s vynikajícím a trpícím umělcem jsou pozorně sledovány a budí zájem, poznamenala AFP.

Autor: