24. června 2009 16:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Paříži se budou dražit milostné dopisy Edith Piaf

Edith Piaf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edith Piaf. | foto: wikipedia.org

PAŘÍŽ Milostné dopisy Edith Piaf jdou do aukce. Kolekci 52 psaní francouzské šansoniérky, které napsala cyklistovi Louisi Gérardinovi od listopadu 1951 do září 1952, se budou ve čtvrtek dražit v Paříži. Aukční síň Christie's odhaduje hodnotu listů na 60 tisíc až 90 tisíc eur (1,56 až 2,34 milionu korun).

Dopisy ukazují, že zpěvaččin krátký vztah s Gerardinem byl intenzivní. Piaf se v nich zmiňuje o sňatku a dětech. "Můj miláčku, žádný muž mě tak nikdy nemiloval jako ty. Věřím, že teď miluji poprvé," napsala Piaf 15. ledna 1952 vrcholovému sportovci.

I přes svou náklonnost k cyklistovi si šansoniérka nakonec vzala Jacquese Pilla. Tento muž byl podle ní "něžný, milý a pozorný". To samé ale otevřeně přiznávala i svému předchozím milenci o pár měsíců dřív. "Uměla se rychle zamilovat," řekla zpěvaččina přítelkyně a sekretářka Danielle Bonelová.

Už v lednu byl v Řecku za 1500 eur (41.400 korun) prodán vášnivý milostný dopis, který Piaf před více než půl stoletím napsala řeckému herci Dimitrisovi Hornovi. Prosí ho v něm, aby "nenechával její srdce umřít". Slavná šansoniérka se narodila 19. prosince 1915 a zemřela 11. října 1963.

K jejím nejúspěšnějším písním patřily například Milord či Non, je ne regrette rien.

Lidovky.cz, ČTK