Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Polsku spustili internetové divadlo

Magazín

  13:33
PRAHA - Na divadelní představení se již lidé v Polsku nemusejí dlouho připravovat, žehlit šaty a chodit k holiči. Stačí se pohodlně usadit před počítač. Alespoň pokud divákům padne do oka nabídka prvního internetového divadla v zemi a pravděpodobně i v Evropě.

Sen noci svatojánské - ilustrační foto. foto: Švandovo divadlo.Reprofoto

Uživatelé internetu mohou průběžně komentovat představení, a dokonce bezprostředně ovlivnit jeho průběh i charakter postav. Využít k tomu mohou chat.

Očekávat však lidé nemohou podle autora nápadu Pawla Passiniho žádnou klasiku, ale experiment. Hry jsou tvořeny od počátku do konce pro internetové zákazníky, kteří však nic za zhlédnutí představení neplatí.

Počítačové kino už existuje
Novinka může být podle odborníků průlomem ve světě nových médií a jejich propojení s kulturou. Passini, který je ředitelem divadelního spolku Chorea, zdůrazňuje, že nejdůležitější pro něj ale vždy zůstane živé divadlo.

Nedávno v Polsku zahájilo provoz také internetové kino. Nabízí snímky, které dříve bylo možné vidět pouze na festivalech, a premiéry nízkorozpočtových filmů. Lístek stojí od osmi do deseti zlotých (57 až 70 korun). Platí se převodem přes internet, který je nutné provést nejpozději deset minut před začátkem promítání.

Autor:
Témata: Polsko, Evropa