23. července 2015 10:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V pražské zoo se narodilo dvanáct leguánů kubánských

Mláďata při líhnutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mláďata při líhnutí | foto: Petr Velenský/Zoo Praha

PRAHA V pražské zoologické zahradě se narodilo dvanáct mláďat leguánů kubánských. Jedná se o druh, který se Zoo Praha v roce 1993 podařilo rozmnožit jako první zoo v Evropě.

„V expozici v Pavilonu šelem a plazů je stále k vidění zakladatel chovu leguánů kubánských u nás samec Pepíno, který je ovšem na výminku. Hlavní expoziční pár tvoří 22 letá Pepínova dcera, které říkáme Bezprstá, a samec Matouš,“ říká kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský. 

Od rozmnožení v roce 1993 se v pražské zoo vylíhlo 165 mláďat leguánů kubánských, většina z nich byla poslána do světa. Na leguána kubánského vede pražská zoo plemennou knihu. Chov leguánů kubánských prošel i kritickým obdobím v druhé polovině devadesátých let, než chovatelé přišli na to, že spokojená monogamie vede k neplodnosti samců.

Odchov mláďat leguánů kubánských patří mezi mezinárodně uznávané úspěchy...

Líhnutí leguánů

Vejce leguánů kubánských se vyvíjejí ve stálé teplotě 31,5°C kolem 75 dní. Při líhnutí mládě „vaječným zubem“, tedy ostrým výčnělkem na horní čelisti nařízne kožovitý vaječný obal, vykoukne a v této poloze setrvá minimálně 24 hodin. Přitom natahuje do břicha přes pupeční šňůru zbylou zásobu žloutku. Ta mu vydrží zhruba na týden samostatného života. Poté začíná přijímat potravu, nejprve hmyz, pak i zelené listy, jež jsou jeho hlavní stravou celý život. Na rozdíl od pozemních dospělých vedou mláďata stromový způsob života.

Zdroj: Zoo Praha

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?