14. srpna 2016 17:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V pražské ZOO se narodilo mládě guerézy pláštíkové

Opičí máma Lucie začala krátce po narození své mládě krmit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opičí máma Lucie začala krátce po narození své mládě krmit. | foto: Lidovky.cz

PRAHA V pražské zoologické zahradě přišlo v sobotu na svět mládě guerézy pláštíkové. Malý africký primát, jehož mláďata svou sněhobílou kudrnatou srstí připomínají beránky, se narodil samici Lucii. Návštěvníci mohou nový přírůstek vidět v expozici ve spodní části areálu, informovala dnes trojská zoologická zahrada.

Třináctiletá Lucie je zkušenou matkou, která odchovala už několik mláďat. „Matka svého potomka hned po porodu pečlivě očistila a nakrmila,“ uvedla mluvčí zoo Jana Myslivečková. O čerstvě narozeného potomka se u gueréz kromě matek běžně starají i další členové rodiny, a tak ho samice krátce po porodu půjčila i starším sourozencům.

Guerézy pláštíkové jsou černě zbarvené stromové opice, pro něž je typická „pláštěnka“ z dlouhých bílých chlupů. Mláďata se jim však rodí čistě bílá. V divočině jsou guerézy převážně listožravé, a tak si na listí pochutnávají i v zoo.

Pražská zahrada začala guerézy pláštíkové chovat v roce 1969. V současnosti v Troji žije devět těchto primátů a nový přírůstek se jim narodí zhruba jednou do roka.

Opičí máma Lucie začala krátce po narození své mládě krmit.
Mládě opice guerézy pláštíkové v náručí svého staršího sourozence.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz