Zvířata, která snášejí horka hůře, jakými jsou například druhy severských kopytníků či vysokohorských zvířat, dostávají krmení ve stinných místech. V teplém počasí zůstávají zvířatům otevřené i ubikace.„V těchto horkých dnech je důležité, aby mohla zvířata přecházet z venkovních výběhů domů, do vnitřních ubikací, kde často bývá chladněji než venku. To se týká například velkých šelem,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.
Opatření kvůli horku provádějí i v pražské záchranné stanici pro volně žijící zvířata. Pracovníci přehřáté voliéry pravidelně ochlazují vodou, čímž alespoň krátkodobě snižují teplotu. Ve venkovních voliérách mění zvířatům dvakrát až třikrát denně vodu v miskách na pití i v koupacích nádobách. Vnitřní místnosti jsou klimatizované.
„Horko působí zhoubně především na mláďata, která si zachraňují život vyskočením z rozpálených hnízd, kde by na ně čekala jistá smrt,“ sdělil Václav Nejman ze střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat Lesů hlavního města.
Pražská Zoo slaví. Narodilo se totiž mládě hrabáče kapského |
V záchranné stanici přijímají mnoho dehydratovaných živočichů a extrémně malých a hubených mláďat vlivem horka a sucha. „Každý člověk však může volně žijícím živočichům pomoci. Stačí na zahradu, balkon nebo okenní parapet umístit mělké misky s vodou, kterou budou pravidelně každý den měnit. Ideálními nádobami jsou například misky určené pro květináče,“ dodal Nejman.
Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat. V Česku by mělo být podle předpovědi počasí na příští dny nejtepleji ve středu, kdy rtuť teploměru může vystoupit až k 37 stupňům Celsia. Pak se nepatrně ochladí, ale nejvyšší teploty budou nadále překračovat tropickou třicítku. Velmi teplé počasí je v celé Evropě a vlna veder by měla i nadále vydržet.