Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pražské zoologické zahradě se narodil tapír jihoamerický

Magazín

  16:32
Pruhovaný a roztomilý. Takový je malý tapír, který se narodil v pražské zoologické zahradě. Matkou mláděte je patnáctiletá samice tapíra jihoamerického Ivana a otcem dvanáctiletý samec Tex.

Samice Ivana se o narozené mládě stará vzorně. Po přestěhování do zázemí ho ihned olízala a ulehla s ním do slámy. foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Narození mláděte jsme očekávali už několik týdnů a nyní jsme se tedy konečně dočkali,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Mládě tapíra se narodilo v úterý odpoledne a nyní již víme, že je v pořádku, a je to sameček. Také oba rodiče se chovají vzorně,“ dodal Bobek. 

Sameček tapíra jihoamerického se narodil přímo ve venkovní expozici.

Porod proběhl rychle a bez komplikací, avšak vzhledem k nižším teplotám museli chovatelé matku s mládětem co nejdříve přesunout do zázemí. Chovatelé se také rozhodli neoddělovat samce. „Tex je na Ivanu hodně fixovaný, proto jsme se rozhodli je nechat pohromadě. Od počátku se k mláděti chová naprosto klidně,“ dodal Pavel Brandl.

Tapír

Tapíři patří mezi lichokopytníky, i když mají na předních nohou čtyři a na zadních tři prsty. Nejnápadnějším znakem tapírů je prodloužený horní pysk a nozdry, které tvoří jakýsi krátký chobot. Ten tapíři používají podobně jako sloni – k trhání rostlinné potravy, jako orgán jemného čichu a k dýchání ve vodě nebo bažinách.

Autor: