Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Večeře z tiskárny? Objeví se prý 3D modely, které umí tisknout jídlo

Magazín

  19:22
LONDÝN - Trojrozměrnou tiskárnu k výrobě pokrmů v kuchyni běžné domácnosti začne využívat přístroj nazvaný Foodini, který se prý stane prodejním hitem už během příštího roku. Produkt barcelonské firmy Natural Machines bude podle britského listu Daily Mail vůbec první sériově vyráběnou trojrozměrnou tiskárnou, která se zaměří na výrobu potravin.
Donáška pizzy – ilustrační foto.

Donáška pizzy – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Výrobce navíc tvrdí, že pracovní postupy hospodyň se v budoucnu radikálně změní. Technologie trojrozměrného tisku slouží k vytváření objektů z pevných plastů, které řídí počítačový program na základě příslušné programové předlohy. 

O využití těchto postupů k "vaření" se hovoří už delší dobu, zájem o revoluční technologii má například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kosmická agentura uvažuje o tom, že bude tisknout pokrmy pro posádky kosmických lodí.

Jídlo vhodné do vesmíru

Surovinou pro tisk jídel mají být speciální kazety s práškovými ingrediencemi, které se budou do 3D tiskáren vkládat. Stroj vytváří pokrm po vrstvách, takže bude možné připravovat i jídla s náplní či nádivkou. Zvlášť vhodný bude podle britského listu tento postup pro přípravu sladkostí.

Tiskárna společnosti Natural Machines podle Daily Mail připomíná běžnou mikrovlnnou troubu. Vycházet z ní prý může prakticky cokoli, od čokoládových cukrovinek, přes pizzu po těstoviny. 

Cena? Zhruba tisíc eur

Spotřebitel řídí přístroj pomocí dálkového ovladače nebo senzorového voliče umístěného přímo na tiskárně. Stačí zvolit pokrm a vložit do tiskárny příslušné surovinové kazety.

Potravinová 3D tiskárna má stát kolem tisíce eur (přes 27.000 Kč). K dostání bude v běžných prodejnách s elektronikou.

Autoři: ,
Témata: jídlo, pokrm, Daily Mail, NASA

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!