Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Řecku se objevil nový objekt pašování: aromatické bylinky

Rozmarýn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozmarýn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATÉNY Každodenní náplní činnosti policejního důstojníka na řecko-albánských hranicích Christose Musafidise byl vždy boj proti nelegálnímu obchodu s drogami a nelegální imigraci. Avšak letos v létě měl co dělat se zcela jinou trestnou činností: pašováním aromatických a léčivých bylinek.

„Upozornili nás vesničané. Ve výšce 1300 metrů nad mořem jsme objevili tábořiště a tucet albánských sběračů v plné práci,“ říká Musafidis. Albánci tu prý měli stany, zásoby na několik dní a muly k přepravě sklizně.

Množství zadržených bylinek bylo značné: 4,5 tuny šalvěje sklizené za deset dní, přepravena měla být horskými stezkami do Albánie. Další nelegální sběrači bylinek byli zadrženi v srpnu ve městě Tripolis na Peloponésu s kamionem obsahujícím 200 kilogramů divokého oregana a takzvaného horského čaje. To je rostlina, která se používá v nálevu a v Řecku je velmi oblíbená.

Bylinky  - ilustrační foto

Zatímco pašeráci velmi dobře pochopili, jaký zisk jim může kynout z řeckých planě rostoucích bylin, řecký zemědělský sektor dosud tuto manu téměř zcela ignoroval. „Máme pozoruhodnou biodiverzitu. Ze 7500 druhů rostlin na našem území tvoří 20 procent byliny využívané v lékařství nebo gastronomii. Ještě se jen velmi málo pěstují,“ říká Eleni Malupová z řecké organizace na ochranu biologických druhů Demeter.

Množství těchto bylin, které Řecko exportuje, je daleko za evropskými zeměmi, jako jsou Německo, Francie, Bulharsko, Itálie či Polsko. Poptávka by tu však byla: za bylinky, které byly sklizeny letos v létě u řecko-albánských hranic, dostávali podle Musafidise ilegální sběrači 20 eurocentů (5,50 Kč) za kilogram, zatímco překupník v Itálii už prodával kilogram za čtyři eura (110 Kč).

Bez certifikátu

Obchod s bylinkami, ať už pro farmaceutické či kulinářské účely, však funguje výborně: jen o několik týdnů později se na tomtéž místě objevila nová skupina sběračů. Sběr bylinek pro obchodní účely však vyžaduje povolení. „Tyto divoké sklizně poškozují rostlinstvo, poněvadž sběrači trhají bylinky neopatrně,“ říká Malupová, která na severu Řecka řídí botanickou zahradu, v níž se studují řecké byliny. „Bylinky se prodávají bez kontroly, bez certifikátu, zatímco kupříkladu existuje 17 různých druhů horského čaje,“ dodává.

„Řeckému státu tak unikají peníze, neboť bylinky bez certifikátu se prodávají levněji,“ konstatuje vědec z řeckého Ústavu pro agronomický výzkum (ETHIAGE) Kostas Ekonomakis, expert na horský čaj.

Na tržišti v Soluni pochází podle Malupové polovina bylinek prodávaných v sáčcích ze sklizní v horách. Malupová však zdůrazňuje, že se situace přece jen začíná trošku zlepšovat. Loni se například spojili pěstitelé bylinek ve svaz a vláda oznámila založení národního katalogu léčivých a aromatických bylin. Ty podle ní začínají ve stále větší míře pěstovat mladí podnikatelé. Prvních úspěchů například dosáhla bylinná čajová směs značky Anassa.

ČTĚTE TAKÉ:

Vůně horského čaje se vznáší nad San Franciskem, nad New Yorkem a v posledních týdnech i nad Paříží, kde se prodává pod názvem Tuvunu. Tuvunu zahrnuje směs 17 druhů horského čaje, med a citrón, nic jiného, zdůrazňuje majitel stejnojmenné firmy Demetri Chriss.

Aby si firma zajistila kvalitní produkci, přesvědčila zemědělce z regionu na severovýchodě Řecka, aby místo tabáku pěstovali bylinky. „Dnes máme dohody s 300 zemědělci z celého Řecka. A odmítáme ty, kdo nám nabízejí bylinky natrhané v horách,“ zdůrazňuje Demetri Chriss.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...